Každý člověk chce být štíhlý a rady v podobě zaručených receptů, diet, náhražek jídla a cvičebních pomůcek tvoří základ mnohamiliardového byznysu, který nabízí naději a bezpočet zklamání. Posledním hitem zeštíhlovací módy je přístroj abtronic, který je propagován teleshopingem na celém světě. Autoři vynálezu slibují bezbolestné shození přebytečných kilogramů na základě elektrostimulace břišních svalů slabými elektrickými proudy, jimiž se dosahuje opakované svalové kontrakce. Reklama se nese ve smyslu „deset minut s abtronikem vám ušetří 600 sedů-lehů“. Podle odborníků jde o zcela iluzorní přání, jehož nesmysl potvrzují i dosavadní výsledky podobné kůry. Na staré osvědčené zásadě: bez práce (v tomto případě cvičení, pohybu a vhodné skladbě stravy) nejsou koláče, se nic nezměnilo. Zarážející je však jiná otázka: Proč má stále více lidí vyspělého světa problémy s tělesnou hmotností, s obezitou.

Podle doktora Colgana lidé v západních státech, zvláště v USA, tloustnou. Za posledních třicet let vzrostla průměrná hmotnost Američanů, aniž by se adekvátně zvýšila jejich výška. To znamená, že většina tohoto přírůstku je ve formě tuku. Paradoxně je dnes množství tuku konzumované ve stravě menší (38 procent), než v sedmdesátých letech (47 procent). Tučná strava tedy není podle Colgana tím hlavním důvodem. Vysvětlením nejsou ani genetické dispozice, na které se lidé s oblibou vymlouvají. Organismus každého člověka má schopnost uskladňovat tuky, pouze 0,1 procento z nás trpí poruchou, kdy organismus nedokáže takto uskladněný tuk využívat jako zdroj energie.

Hlavním důvodem je podle Colgana hlad, který je u člověka vyvolán nedostatkem vitaminů a minerálů, které jsou obsaženy ve stravě. Přechod vyspělého zemědělství v šedesátých letech od tradičního hnojení chlévskou mrvou a střídáním vysetých plodin k upřednostňování dusíku, fosforu a draslíku, které mají vrátit půdě její sílu, vedlo k jedné skutečnosti: většina vypěstovaných potravin (rostlinného i živočišného původu) obsahuje mnohem méně minerálů. Jde především o selen, chrom, vápník, hořčík, železo, měď, molybden, kobalt, zinek, bor, vanad. Člověk tak cítí „minerálový“ hlad, který zahání různými pochutinami, od tyčinek, sušenek, netučných cereálií.

Podobně je tomu i s vitaminy. Podle jedné studie amerického ministerstva zemědělství byly v jedné studii zkoumány návyky běžných Američanů. Sledováno bylo téměř 40 000 respondentů. Výsledky byly alarmující: 80 procent respondentů trpělo nedostatkem vitaminu B6, 75 procent nedostatkem hořčíku, 68 procent vápníku, 50 procent mělo nedostatek vitaminu A, 45 procent respondentů trpělo nedostatkem vitaminu B1.

Klasická moderní strava tedy vede k nedostatku výživných látek, minerálů a vitaminů, jejichž nedostatek v organismu dohání člověk nevědomky přejídáním. Levné, nevýživné produkty, které pod vlivem reklamy konzumujeme v maximální možné míře vedou k obezitě. Žádné léky ani odtučňovače vám nepomohou, pokud nedodáte tělu požadované množství vitaminů a minerálů. Doktor Golgan doporučuje jedinou věc: dbejte o své zdraví a každý den si dopřejte pořádnou porci vitaminů a minerálů. Aň už ve formě doplňků výživy nebo konzumací ovoce a zeleniny.

www zdroje : friva.net