Tato progresivní mozková porucha – alzheimerova choroba, provázená ztrátou paměti a dezorientací, je otřesným zážitkem pro pacienty i jejich okolí. Včasná léčba alzheimerovy choroby může pomoci zpomalit nebo dočasně zvrátit průběh tohoto vážného onemocnění.
Alzheimerova choroba – co to je
Alzheimerova choroba, degenerativní onemocnění mozku, poškozuje mozek a mentální funkce. V začátcích mají postižení pacienti poruchy krátkodobé paměti a schopnosti se rozhodovat; mohou zapomenout i provádění jednoduchých úkonů. V pokročilých stadiích alzheimerovy choroby dochází ke ztrátě paměti a řeči, ztrácí se kontrola funkcí močového měchýře i střeva objevují se povahové změny, nejčastěji vysloveně nepřátelské chování nebo odmítání komunikace s okolím. Alzheimerovou chorobou bývá postiženo asi 10 procent lidí starších 80 let.
Alzheimerova choroba a její příznaky
- úbytek paměti včetně neschopnosti vzpomenout si na nedávné události, obtížné hledání správných slov, neschopnost řešit běžné problémy
- dezorientace s možností ztratit se i na známých místech
- změny osobnosti vyznačující se rozčilováním, úzkostí, bojovností, lhostejností, uzavíráním se do sebe a špatným úsudkem
- poruchy řeči: nesouvislá řeč, dlouhé přestávky a opakování slov
Příčiny alzheimerovy choroby
Lékaři ještě stále dobře nevědí, co je příčinou alzheimerovy choroby. Vědí, že se vyznačuje velkým úbytkem nervových buněk v mozku, zvláště v oblastech řídících paměť a myšlení. Alzheimerova choroba je charakterizována také sníženou hladinou chemických látek vznikajících v mozku, které jsou nezbytné pro paměť. Výskyt tohoto onemocnění v rodině může zvýšit riziko vzniku této nemoci. K dalším možným příčinám patří těžší poranění hlavy, cévní onemocnění a pomalu účinkující viry. Studie ukázaly, že účast hliníku (například z nádobí na vaření) je jako příčina Alzheimerovy choroby málo pravděpodobná.
Alzheimerova choroba a jak mohou potravinové doplňky pomáhat
Přestože je Alzheimerova choroba nevyléčitelná, věda dělá stále pokroky v léčení jejích jednotlivých příznaků. Značný počet potravinových doplňků může v počátečních stadiích onemocnění pomáhat obnovit mentální funkce. Jedním ze slibných přípravků je jinan (Ginkgo biloba). Kontrolované pokusy ukázaly, že jinan dvojlaločný, který zvyšuje prokrvení mozku, může u některých postižených zlepšit paměť. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti, které hrají klíčovou úlohu v udržování zdravých nervových buněk. Také další antioxidanty mohou působit příznivě – například vitaminy C a E a směs karotenoidů. Všechny bývají kombinovány ve vyhovujících a ekonomických komerčních přípravcích.
Dále dbejte na dostatečný přívod všech vitaminů skupiny B; jejich nízké hladiny bývají spojovány s alzheimerovou chorobou. Užívejte B komplex. Za pokus stojí také pupalkový ole;. centella asijská (gotu kola) a ženšen. Všechny pravděpodobně příznivě ovlivňují paměť zlepšením přenosu nervových vzruchů. Dvě další sloučeniny mohou pomáhat zvyšovat hladinu mozkových chemických látek zlepšujících paměť: v ČR je vyvinut L-rkarnitin – forma karnitinu, látky podobné aminokyselinám (nejsnáz vstřebatelný je v tekuté formě) – nebo fosfatidylserin (100 mg třikrát denně). Zkuste sami, co pro vás bude při léčbě tak závažného onemocnění jako je alzheimerova choroba to nejlepší
Jinan – ginkgo biloba
dávkování: 80 mg třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 24 procent flavonoidů
antioxidanty
dávkování: 1000 mg vitaminu C, 500 mg vitaminu E a 15 mg směsi karotenoidů denně
doporučení: bývají k dostání v jednom přípravku
vitamin B komplex
dávkování: I tableta nebo tobolka denně při jídle
doporučení: užívejte B-50 komplex obsahující 50 mcg vitaminu B12 a biotinu, 400 mcg kyseliny listové a 50 mg ostatních vitaminů B
pupalkový olej
dávkování: 1000 mg třikrát denně
doporučení: lze nahradit 1000 mg brutnákového oleje jednou denně
gotu kola (Centella asijská)
dávkování: 200 mg výtažku nebo 400 až 500 mg surové léčivky třikrát denně
doporučení: standardizovaná na obsah 10 procent asiatikosidu; může zmírňovat únavu a depresi zejména u alzheimerovy choroby a stimulovat centrální nervový systém
ženšen
dávkování: 100 až 300 mg výtažku třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 0,8 eleuterosidu
L-acetyl-karnitin (LAC)
dávkování: 500 mg třikrát denně
doporučení: LAC je pokládán za nejefektivnější formu karnitinu
Co ještě udělat při léčbě alzheimerovy choroby
– Pohybujte se. 1 krátká každodenní procházka může pomoci zlepšovat mentální schopnosti.
– Udržujte svůj mozek aktivní – četbou, luštěním křížovek, skládáním puzzlů a různým cvičením paměti.
– Uvolněte se, aby se zlepšila paměť a soustředivost.
Alzheimerova choroba a nové poznatky
V první velké americké studii účinku jinanu na alzheimerovu chorobu vykazovalo 27 procent nemocných užívajících tuto léčivku stav odpovídající šesti měsíčnímu opoždění progrese onemocnění proti 17 procentům pacientů, kteří užívali placebo.
Švýcarští vědci zjistili, že zdraví starší lidé s vyššími hladinami beta-karotenu a vitaminu C provedli lépe paměťové testy na slovní zásobu a rozpoznávací testy než ti, u nichž byla hladina uvedených látek nižší.
Podle jiné studie nemocní s alzheimerovou chorobou, kteří užívali 1250 mg vitaminu E denně, potřebovali méně často nemocniční péči než ti, kteří vitamin E neužívali.
Alzheimerova choroba fakta a rady
Některé běžně předepisované léky při cukrovce, úzkostných stavech, depresi, parkinsonově nemoci a žaludečních vředech rovněž ohrožují paměť. Trpíte-li těmito nemocemi, pohovořte si se svým lékařem o užívání potravinových doplňků při klasické léčbě.
Víte že
Zkoumá se možná souvislost nízkého výskytu alzheimerovy choroby u lidí trpících kloubními obtížemi léčených ibuprofenem a jinými nesteroidními protizánětlivými léky.
Článek Alzheimerova choroba – autor: publikace – Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek.
Reader´s Digest Výběr