Další recept
Čerstvé květy divizny zlehka namačkáme do menší láhve. Zalijeme panenským olivovým olejem a necháme na slunném místě 2 až 3 týdny macerovat, několikrát protřeseme. Necedíme, ale tímto olejem přímo z láhve potíráme omrzlá místa.

Puchýře
Je-li puchýř nalitý vodou, sterilní jehlou ho propíchneme a vymáčkneme. Režnou stranou přiložíme plátek čerstvého listu a-loe a ovážeme.

Popáleniny
Na postižená místa, ale i na vředy a těžce se hojící rány přiložíme nařezané listy aloe nebo kaši z rozmixovaných listů. Přikryjeme jemnou látkou, ovážeme a necháme působit.

Další recept
Čerstvé listy lilie bílé nadrobno nasekáme a zalijeme panenským olivovým olejem, aby byla droga dobře ponořená. Necháme na slunném místě macerovat 2-3 týdny, občas protřeseme. Olejem jemně potíráme postižená místa. Drogu ponecháme v láhvi až do úplného spotřebování oleje.

Další recept
Tři lžíce celého lněného semene vaříme 15-20 minut v 1 1 vody. Necháme vychladnout. Slizovitý odvar scedíme, namočíme do něj lněné plátno a uděláme vlažný obklad, který podle potřeby a pocitů nemocného vyměňujeme.

Lněná voda na popáleniny
Tři lžíce celého lněného semene vaříme 15-20 minut v 1 1 vody. Necháme vychladnout. Slizovitý odvar scedíme, namočíme v něm lněné plátno a uděláme vlažný obklad, který podle potřeby a pocitů nemocného vyměňujeme.

Další recept
Nastrouhané syrové brambory naneseme v silnější vrstvě na popálené místo, převážeme a necháme déle působit. Na obklad popáleniny můžeme též použít nastrouhanou mrkev nebo nálev z měsíčku.

Růžový olej
Čerstvé růžové lupínky jemně namačkáme do vhodné láhve a zalijeme panenským slunečnicovým olejem. Necháme 3-4 týdny na slunném místě, často protřeseme. Slijeme a dobře vymačkáme. Je to výborný lék na suchou popraskanou pokožku, drobná poranění a popáleniny.

Růžová voda
Čerstvé lupínky růže lehce namačkáme do zavařeninové sklenice, trochu posypeme cukrem, zalijeme asi 20% lihem a necháme na slunném místě 3-4 týdny macerovat. Scedíme a používáme zevně jako kosmetikům, vnitřně jako přísadu do čajů na onemocnění srdce a trávicí soustavy.

Proleženiny
Postižená místa potíráme šalvějovým octem, který připravíme tak, že čerstvou nadrobno nasekanou nať šalvěje zalijeme jablečným nebo vinným octem a necháme 10-14 dní za občasného protřesení macerovat. Na těžce se hojící místa uděláme také obklad ze silného odvaru kokošky.

Iva Hédlová podle knihy: Dionýz Dugas : 500 nejlepších receptů lidové medicíny

 

Zdroj: www.zdravi4u.cz