Pokračujeme a přitom končíme druhým dílem o bylinkách. V dnešním článku si můžete přečíst vše o rostlinách, které mají počáteční písmeno M až Z.

MAJORÁNKA

Majoránka je velice oblíbené koření. Čaj podporuje vylučování žluče, trávicích šťáv a uklidňuje nervy. Je mírně diuretická. Velmi vhodná při silných menstruačních bolestech.

 

MALINÍK

Malinové listí se tradičně užívá především na úpravu metabolismu. Přidává se také do mastí na: hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, vyrážky. Malinové listí samotné se přidává se především do bylinkových čajů pro děti, těhotné a kojící ženy. Při procházce lesem si můžete připravit chutný čaj, když si nasbíráte malinové, borůvkové, ostružinové, jahodové listí a čerstvé výhonky smrku nebo borovicového jehličí. Upravuje metabolismus a používá se hlavně jako ženská bylina při nejrůznějších ženských potížích. Užívá se ke konci těhotenství pro zlepšení děložních stahů. Přidává se i do kojících směsí.

 

MÁTA PEPRNÁ

Povzbuzuje vylučování žluče, zmírňuje nadýmání a uvolňuje křeče zažívacího traktu. Používá se při nachlazeních a pro dochucení různých čajových směsí. V létě si snadno vyrobíte velmi osvěžující nápoj, když do vody přidáte čerstvé pomačkané mátové lísty spolu s nakrájenými kolečky citrónu.

 

MATÉ

Patří mezi jeden z nejoblíbenějších teplých nápojů, které mají povzbuzující účinky. Obsahuje kofein, který v kombinaci s ostatním látkami povzbuzuje výrazněji než při konzumaci kávy nebo čaje. Zvyšuje a posiluje imunitu. V období rekonvalescence urychluje dobu léčby pomáhá při detoxikaci organizmu, vyplavuje škodliviny z těla, uklidňuje nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, upravuje chuť k jídlu, pomáhá při zácpě, léčí nespavost, má pozitivní vliv na činnost mozku, přičemž nezatěžuje srdce, zlepšuje paměť, doplňuje energii, způsobuje vyšší aktivitu, napomáhá odbourávat tukové vrstvy v těle, působí močopudně, upravuje hladinu cukru v krvi, upravuje hladinu cholesterolu v krvi, působí proti alergickým reakcím, při senné rýmě Příprava: 1 čajovou lžičku směsi přelijeme 1/4 l vroucí vody, ponecháme 3 – 5 minut, poté scedíme – pro využití účinných látek se doporučuje: až 2 lžičky čaje, ponechat 5 – 10 minut.

MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ

Používá se hlavně při dýchacích potížích, bronchitidě, kašli, dále také při zánětech v ústech, ve formě obkladů a koupelí při nehojících se ranách. Vnitřně se podává při poruchách trávení spojených s plynatostí a kolikami, ke zvýšení vylučování žaludečních šťáv. Zvyšuje sekreci hlenu v dýchacích cestách. Velice vhodná bylina do polštářků. Mateřídouška je vhodná na ženské orgány, průdušky, akné, kožní vyrážky, hnisavé rány, rány, boláky, vředy, při bolestech krku, bolesti svalů, bolesti břicha, bolesti hlavy, křečové žíly, bércové vředy, popraskaná kůže, bříška prstů, rozpraskané paty, plísně

 

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Příznivě působí při nadýmání, nervových problémech, migrénách, bolestivé menstruaci, při lehčích formách nespavosti a chronických zánětech žlučníku. Přidává se do směsí na zklidnění, do dětských čajů i pro dochucení některých pokrmů. Čerstvé meduňkové listy mají svěží citrónovou vůni.

 

MEDVĚDICE LÉKAŘSKÁ

Dle tradičního lidového léčitelství je medvědice lékařskápředevším urologickýmbylinkovým čajem–  používá se tedy hlavně při zánětech močových cest a ledvin (k jejich dezinfekci). Protizánětlivý účinek medvědice se projevuje také v trávicím ústrojí. Hlavní obsahovou látkou je glykosid arbutin, dále pak třísloviny a flavonoidy. Medvědice bývá tradiční součástí většiny druhů urologických a močopudných čajových směsí užívaných při chronických zánětech močovodů a močového měchýře, ledvinových pánviček a při močovém písku a také se užívá na močové a ledvinové kameny. Medvědice je účinnájen při zásadité reakci moči, proto je nutné pro lepší účinnost podávat zároveň s čajem jedlou sodu (1/2 lžičky na 1/4l 2x denně, zároveň omezte během užívání jedlé sody solení). Medvědice se nesmí užívat dlouhodobě, pouze po dobu akutních potíží.

 

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ, ZAHRADNÍ

Má výrazný protizánětlivý účinek, používá se při čištění krve i při léčbě rakovin. Oblíbená je měsíčková mast, která má hojivé účinky. Měsíčková mast se používá při srážení teploty. Řezné a bolavé otevřené rány, bércové vředy, popáleniny, popraskaná, rozpukaná kůže a rty, proleženiny, křečové žíly, povrchová zranění, zánět žil, vředy, píštěl, hemeroidy, omrzliny, prsní a zhoubné vředy, pro zlepšení prokrvování, zhojení po amputaci prsu, hojení po operacích a amputacích, ranky a infekce v oblasti genitálií, regenerace jizev, antiseptický účinek, záněty bradavek, popraskané bradavky při kojení (bylina není toxická pro kojence!),  zmírnění zánětů, kožní potíže, akné, problematická pleť, drsná a poškozená pleť, snížení horečky (natírá se na chodidla),  atopický ekzém (vysoký účinek v kombinaci s léčivým čajem), ekzém, pohmožděniny, vyrážky, opaření, bodnutí, popálení, pokousání hmyzem, unavené nohy, spálení sluncem, ztvrdlá kůže na patách. O měsíčku je známé, že "předpovídá" počasí. Pokud je ještě po 7.hodině ranní květ měsíčku zavřený, bude pršet…

 

OŘEŠÁK KRÁLOVSKÝ

Má svíravé a protizánětlivé účinky, zastavuje krvácení. Zevně se používá koupel při různých kožních chorobách a proti pocení nohou, dále při výskytu vší i pro zlepšení struktury vlasů.

 

OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

Vhodný na podporu vylučování, látkovou výměnu a tvorbu žluče. Hojně se využívá při léčbě jaterních nemocí a na detoxikaci jater a organismu, vhodný při kožních potížích (akné, ekzém) – účinná látka silymariny.

Podrobnější informace najdete zde: OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ

 

OSTRUŽINÍK KŘOVITÝ

Proti průjmu, při střevním kataru, žaludečních potížích, vylepšuje chuť čajových směsí. Má významné močopudné účinky.

 

PAMPELIŠKA LÉKAŘSKÁ

Pampeliška se užívá na povzbuzení činnosti trávicích orgánů a sekreci trávicích šťáv. Má močopudné účinky. Posiluje a pročišťuje organismus. Čerstvé pampeliškové listy se pro své léčivé účinky jedí nebo přidávají do jarních salátů. Výborný je pampeliškový med.

 

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ

Plicník lékařský působí protizánětlivě, zvyšuje krevní srážlivost, působí močopudně, mírní dráždění ke kašli. Plicníkobsahuje mimojiné kyselinu křemičitoua saponiny, které napomáhají odkašlávání. V tradičním lidovém léčitelstvíseplicníkužívá jako přírodní prostředek při potížích dýchacích cest, proti kašli, bronchitidě, zánětu průdušek, žaludečním krvácení, nemocech plic, hemeroidech a průjmu. Zevně se používá ve formě obkladůk omývání řezných a tržných rana při hemeroidech. Plicníkse užívá v kombinaci s jinými bylinkami, jako je například jitrocel, podběl, tymián, mateřídouška, divizna…Čerstvý plicníkse 5 minut povaří. Listy se užívají i do salátů.

 

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Používá se při onemocnění dýchacích cest, astmatu a kašli, dále např. na nemoci průdušek.

 

PŘESLIČKA ROLNÍ

Působí močopudně, má velké desinfekční účinky. Přesličku lze doporučit i při léčbě plicních chorob. Zevně se užívá v koupelích a bylinných obkladech při špatně se hojících ranách či vředech.

 

PÝR 

Pýr se používá pro vysoký obsah slizujako podpůrný prostředek při narušených stěnách žaludku, dvanácterníku a střev.Obsahuje inositol, draselné soli, sacharidy, slizy, kyselinu křemičitou, inulin a různé enzymy. Kyselina křemičitámá velmi příznivý vliv na stav kostí, očí, zubů, chrupavek, vazivové tkáně, kloubů a šlach. Vlidovém léčitelství se používá také na poruchy látkové výměny,podporuje trávení při poruchách funkce žlučníku a jater.Výrazně snižuje hladinu cholesterolu(jeho pokles je možné zjistit již po dvou dnech po zahájení pravidelného užívání pýru). Dále se pýrdle tradičního lidového léčitelstvípoužívá při poruchách krevního oběhu, při revmatismu, při snížené funkci ledvinpři zadržování vodyv těle, má močopudné účinky, výrazně pročišťuje organismus(hlavní význam) při kožních chorobách– ekzémech (potlačuje i lupénku), preventivně působí najátraa zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus).

 

PU-ERH

Čaj pu-erh užívali již čínští císaři,má specifickou, zemitou chuť a vůni, která vzniká dvojitou fermentací a je pro čaj pu-erh typická.Puerh (čajový keř)je známý také jako čaj pravý, thé nebo zelený čaj. V tradičním lidovém léčiteství se čaji pu-erhpřisuzují nejrůznější účinky, například se užívá na žaludeční potíže, hubnutí, potíže s močovými cestami, ke stimulaci dýchání i krevního oběhu

 

PUŠKVOREC OBECNÝ

Puškvorec má zvláštní typicky aromatickou chuť. V tradičním léčitelství se puškvorec užívá na nejrůznější zdravotní potíže ve formě čajů, koupelí nebo na omývání. Puškvorec se užívá v některých zemích k dochucení pokrmů a kompotů již od středověku. Dle Marie Treben velice příznivě působí na plíce a další vnitřní orgány i při vážnějších těžkých onemocněních, jako jsou rakoviny.

 

RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ

Rakytník podporuje imunitu, zvyšuje obranyschopnost organismu, zvyšuje odolnost proti stresu. Obsahuje vysoký podíl vitamínu C. Hojí sliznici, rozpouští hleny a reguluje krevní oběh. Užívá se jako přírodní antidepresivum.

 

ROOIBOS

Rooibos obsahuje mnoho cenných látek, jako je vysoké množství vitamínu C, železo, fluor, draslík. Díky tomu posiluje imunitní systém, zvyšuje obranyschopnost organismu a tiší bolesti hlavy, povzbuzuje produkci hormonů, snižuje krevní tlak. Může pomoci i při zácpě, bolestech břicha či žaludečních potížích. Čaj rooibos narozdíl od klasického černého čaje neobsahuje kofein.

 

ROZMARÝNA LÉKAŘSKÁ

Zlepšuje trrávení, působí močopudně a zvyšuje krevní tlak. Používá se v kuchyni jako chuťově zajímavé koření. revmatické potíže, pohybový aparát a opěrná soustava, bolesti kloubů, bolesti páteře a beder, únava svalů, podporuje oběhový systém a zároveň tiší nervy, bolesti hlavy, bolesti svalů, dýchací problémy, průdušky (natírá se na hrudník),  snížení horečky (natírá se na chodidla), karpální tunely, lupavý palec… Rozmarýna má nádhernou vůni, přidává se také do bylinkových polštářku. Je silně antiseptická.

 

ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ

Pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, rozrazil působí příznivě na záněty močových cest a potížích s ledvinama. Pomáhá při bronchitidě a astmatu.

 

RŮŽE ŠÍPKOVÁ, RŮŽE

Šípkový čaj se užívá především pro vysoký obsah vitamínu C. Je vhodný při nachlazení nebo jako močopudný prostředek. Slouží k dochucování různých ovocných čajových směsí.

 

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

Užívá se pro zlepšení trávení, bolestech hlavy, k celkovému posílení organismu, k uvolnění křečí v trávicím ústrojí, podporuje odkašlávání. Působí protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně se používá jako koupel při nehojících se, hnisavých ranách, kožních vyrážkách, k omývání bolestivých prasklin, hemeroidech i jako kloktadlo při zánětech dásní. Významnou roli hraje při léčení ženských potíží. Dále se užívá tradičně na hemeroidy, bolest břicha při menstruaci, křeče s návaly, vředy, křečové žíly, ekzém, vyrážky, doplnění pigmentace, popraskané ruce, prsty, chodidla, kůže, plíseň nehtů, plíseň na rukou, na nohou… Řebříček je především ženská bylinka, říká se, že kdyby si každá žena natrhala na procházce kytičku řebříčku, ušetřila by si mnohé ženské potíže…

 

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

Skvělá léčivka hlavně pro děti, která trápí ekzém a pro všechny, kteří mají potíže s játry. Řepík působí protizánětlivě a hojivě, používá se do koupelí při různých ekzémech, vyrážkách, nehojících se ranách, odřeninách a popáleninách. Může se kloktat při zánětech horních cest dýchacích a bolestech v krku. Má dobrý vliv na stav především dětské pokožky. Koupel v řepíku obvykle pokožku vysuší, proto je vhodné po koupeli v řepíku promazat kůži ještě vhodnou mastí. Vysušení pokožky uvítají osoby s mokvavým ekzémem. Užívá se tradičně na ekzém, atopický ekzém, kožní vyrážky, kožní vyrážka, akné, pupínky, rány, boláky, vředy, artritida, revmatismus, bércové vředy, křečové žíly, plíseň nohou, rukou, nehtů… Řepík může růst úplně běžně bez jakýchkoliv nároků na každé zahrádce.

 

SEDMIKRÁSKA OBECNÁ

Používá se při odkašlávání, zvyšuje látkovou výměnu, vhodná při potížích s játry, žlučí a slezinou. Čerstvá se přidává se do jarních salátů. Čistí krev a játra. Při bolestech hlavy – migréně – stačí sníst několik čerstvých kvítků sedmikrásky.

 

SKOŘICE (KŮRA, KVĚT)

Kůra skořicovníkuje silným desinfekčním prostředkem, dle tradičního lidového léčitelství se užívá na nadýmání, na podporu chuti k jídlu, na osvěžení, na silnou menstruaci, revmatismus, na zlepšení trávení, na látkovou výměnu(metabolismus), krevní oběh, snížení krevního tlaku, zmírnění krvácení z nosu.Po vážných onemocnění se dle tradičního lidového léčitelstvíužívá odvar ze skořice, abychom nabrali sílu. Skořicový olejse zpracovává ve farmaceutickém průmyslu (silice, tinktury, oleje). Čaj ze skořicenejčastěji kombinovaný s hřebíčkem, citrónem a zázvoremse používá tradičně při nachlazení, kašli a v době chřipek. Skořice není vhodná pro osoby s nízkým tlakem (ve vyšším množství) a těhotné ženy.

 

SLÉZ MAURSKÝ

Dle tradičního lidového léčitelstvíse list i květ slézu maurskéhopoužívá při bolestivých zánětech dutiny ústní, při zánětu horních cest dýchacích a především při suchém kašli. Bylinka se v lidovém léčitelství užívala také při zánětech žaludku a střev a přidávala se do různých směsí na průdušky, odhlenění – zahlenění apod.

 

SLÉZ PŘEHLÍŽENÝ

Dříve rostl kolem každého stavení a léčil prý všechno, co bylo třeba u obyvatel stavení vyléčit…, dnes se vyskytuje stále méně. Chrání sliznici a pokožku. Může se užívat vnitřně i zevně, při žaludečních a dvanácterníkových vředech, při vředech na střevrch, zánětech v dutině ústní jako kloktadlo, při bronchitidě. Všchnlecive-bylinky-a-jejich-pouziti/y děti na vesnicích znaly a jedly plody slézu – malé kulaté "chlebíčky".

 

SRDEČNÍK

Srdečník obecný se v tradičním lidovém léčitelství užívá při srdeční ischémii se současnou hypertenzí. V minulosti se dále používal odvar ze srdečníku naředěný vínempři bušení srdce, úzkosti, neklidu, trávících potížích a v klimakteriu.Srdečník působí močopudně (potíže močových cest) a obsažené hořčiny upravují trávení. Srdečník obsahuje hlavně hořčinu leonurin, tříslovinu, silici a alkaloid. Působí svíravě a protiprůjmově, kontrahuje hladké svalstvo dělohy, má diureitické vlastnosti a celkově uklidňuje. Užívá se tradičně odedávna stejně jako kořen kozlíku (valeriána). Je dokonce 3-4x účinnější než kozlík.

 

STEVIA SLADKÁ

Stevie pochází z Brazílie a Paraguaye, domorodí indiáni používali stévii na přislazování pokrmů a také jejichoblíbeného nápoje MATÉ. Je silně antibakteriální a extrémně sladivá. Dokáže plně nahradit cukr. Je vhodná i pro diabetiky, má 300x větší sladivost než sacharóza. Pomáhá snižovat bakterie v ústní dutině, proto prý domorodí indiáni netrpěli paradentózou ani kazivosti zubů. Stevie nemá žádnou kalorickou hodnotu a má nulový glykemický index. Pomáhá zahánět chuť na sladké a je vhodná při redukčních dietách. Stevii můžete využít při doslazování všech bylinkových čajů, zvláště dětem.

 

SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ

Používá se při léčbě očních nemocí, na zlepšení zraku, záněty spojivek, slzného vaku apod. Užívá se také v podobě očních obkladů. Působí proti únavě zraku. Sbírá se usušená, kvetoucí nať. Světlíkobsahuje iridoidní gylkosidy, např. aucubin, euphrosid a catalpol, tříslovinu typu gallotaninu, ligany, silici, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, vitamín C, provitamín A a také v menším množství i étherické oleje. Díky těmto látkám má lehce nahořklou chuť. Zmíněné účinné látky zmírňují různá oční zánětlivá onemocnění, např. se světlík dle tradičního lidového léčitelství užívápři zánětech spojivek,zánětu slzného váčkuapod. Působíproti únavě zraku. Hořčiny působí příznivě natvorbu žaludečních šťáv a podporují chuť k jídlu,celý komplex účinných látek pak účinkuje antisepticky. Ve formě tablet se světlíkužívá na dýchací potíže.Vtradičním lidovém léčitelstvíse hojně doporučují na oči obklady ze světlíku, je všad třeba jisté opatrnosti, aby se do zanícených míst nedostaly bakterie z vody, proto musí být voda vždy převařená a musí se s odvarem zacházet tak, abyste si ho nekontaminovali během aplikací.

 

SVÍZEL SYŘIŠŤOVÝ

Diuretikum při zvýšeném zadržování vody v těle, při zánětech močových cest, při kožních vyrážkách a vráskách. Ze svízele se mohou vyrábět masti. Léčitelka Maria Treben považovala svízel za velice léčivou bylinku a doporučovala ji například na tyto potíže: mílie, vrásky, rakovina kůže, rakovina ledvin, skvrny na pokožce, pigmentové skvrny, vyjasnění pokožky, nádory, vředy, rakovina žaludku, střev, močového měchýře, prsu, štítné žlázy a lymfatických uzlin, otevřené rány. Při rakovině hrtanu, krku a jazyka se svízel dle jejích rad kloktá.

 

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

Při bolestech v krku, zánětech dutiny ústní a hrtanu. Vnitřně ke zmírnění nočního pocení např. při plicní tuberkulóze, potížích s trávením a při zánětech. Vhodný k léčbě některých ženských nemocí. Nevhodná při kojení, zastavuje tvorbu mléka. Šalvěj se tradičně užívá na mokvavý ekzém, plísně na rukou, plísně na nohou, mezi prsty, plíseň nehtů, akné, poranění, ranky, strupy, bodnutí a pokousání hmyzem, zapařeniny a opruzeniny (včetně tzv."vlka"). Dle lidového léčitelství má dezinfekční, protiplísňové a protizánětlivé účinky… Šalvěj se často kloktá při bolestech krku, vyrábí se z ní tinktura i šalvějové bonbóny. Často se využívá také v kuchyni, například se na ní dělá maso, které potom získá zajímavou chuť.

 

ŠÍPEK, ŠÍPKY

Šípky(plody růže šípkové) jsou jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitamínu C. Sbírají se po prvních mrazech. Většina zvířat a rostlin si Vitamín C – narozdíl od člověka – dokáže sama "vyrobit". Vitamín Cje důležitý pro fungování mnoha životních funkcí, dále je důležitý pro imunitní systém, pro vitalitu (únava), v době rekonvalescence, v chřipkovém obdobíapod. 100g šípku obsahuje 200mg vitamínu C (zdroj Wikipedie). Čaj připravovanýz šípkuse nejčastěji používá při nachlazení, někdy také jako močopudný prostředek. Vařením se ničí až 60% vitamínu C, sušením až 50% -nejšetrnější je dušení v páře a mražení. Akutní nedostatek vitamínu C může být přičinou mnoha zdravotních potíží. V současné době se hodně hovoří o akutním nedostatku Vitamínu C a Vitamínu D u naší populace.Nedostatek vitamínu C a D jsou příčinou mnoha zdravotních potíží, umělé vitamíny však nejsou adekvátní náhražkou. Čaj je velice vhodný ke každodennímu pití, také pro děti, těhotné i kojící ženy.

 

TRNKA

Trnkase dle tradičního lidového léčitelstvíužívala např. na snížení horečky, při průjmech a k zlepšení látkové výměny. Trnka je dále označována jako mírné diuretikum, močopudný prostředek, odstraňuje sodík, snižuje propustnost krevních vlásečnic, mírní zánětlivé reakce, působí pozitivně na odstranění odpadních látek v moči, zlepšuje metabolismus a trávení.

 

TRUSKAVEC (RDESNO PTAČÍ)

Dle tradičního lidového léčitelstvísetruskavec, anebo rdesno ptačítradičně používá jako močopudný prostředekpři onemocněních močových cest, při poruchách látkové výměny (metabolismu). Truskavec rdesnose užívá v lidovém léčitelstvítaké pro snížení koncentrace cukru v krvi. Zpravidla se kombinuje s jinými bylinkami.

 

TUŽEBNÍK JILMOVÝ

Užívá se při horečkách,  nachlazení, při dně a revmatismu. Také jako diuretický prostředek při nemocech močového měchýře a ledvin.

 

TYMIÁN

Tymián mírní křečovitý kašel, uvolňuje hleny a působí dezinfekčně. Nejčastěji se v lidovém léčitelství používápři nachlazení, kašli, bolestech v krku, při nadýmání a průjmech.Tymián se přidává do čajůna průdušky a bronchitidu a také na močové cesty.Stimuluje produkci bílých krvinek, proto se v tradičním lidovém léčitelství užívá na zvýšení imunity. Stimuluje krevní oběh.Zevně se tymián užívá jako kloktadlo k desinfekci ústní dutiny, ale také do koupele při špatně se hojících a hnisavých ranách.

 

TŘAPATKA NACHOVÁ-ECHINACEA

Známé též jako Echinacea – má příznivé účinky při léčbě žaludečních vředů, prostaty, je vhodná pro léčení močového ústrojí ale má také dobré účinky při dermatických potížích. Používá se vnitřně ve formě extraktů nebo zevně jako mast nebo nálev. Posiluje imunity a obranyschopnost organismu.

 

TŘEZALKA TEČKOVANÁ

Přírodní antibiotikum a antidepresivum. Užívá se při neurózách, depresích, zuřivosti, proti náladovým výkyvům, při různých nervových poruchách a migréně. Vhodná i ke kloktání a k omývání infikovaných ran. Má hojivý a protizánětlivý účinek. popáleniny, kůže spálená sluncem, špatně se hojící rány, infekce, infekční a hnisavé rány, hemeroidy, plíseň na nehtech, plíseň na kůži, popraskaná kůže, popraskané paty, praskliny, jizvy, strie, vyrážka, ekzém, záněty, zánět, regenerace, hojení. Třezalka je dle tradičního lidového léčitelství přírodní antidepresivum, pomáhá při nočním pomočování u dětí (enuréza), ale také u starších osob. Při pomočování se užívá ve formě koupelí a pije se také třezalkový čaj, často ještě v kombinaci s dalšími bylinkami, jako je například truskavec. Při užívání třezalky je třeba jisté opatrnosti: pokud užíváte nějaké léky např. na vysoký tlak, nespavost nebo antidepresiva, zkontrolujte příbalový leták, zda se třezalka snáší s daným lékem nebo se poraďte se svým lékařem. Dále se musí osoby se zvýšenou citlivostí vyhýbat při užívání třezalky slunečnímu záření, mohou se totiž vyskytnout alergické reakce na pokožce.

 

VANILKOVÝ LUSK (TOBOLKA)

Vanilkový lusk – jedná se o fermentovanou tobolku některých druhů orchidejí z rodu vanilkovníků. Indiáni prý používali vanilkové tobolky (u nás nazývané lusky) jako koření či lék na srdce. Ve spojení s kakaovými bobyvanilkaprý zlepšovala náladu. Zelenožluté vanilkové tobolkymají zelenožlutou barvu, sklízí se nedozrálé, poté se fermentují, přičemž tobolky ztratí asi 75% své hmotnosti a získají hnědou až černou barvu, zároveň se tak uvolní tolik typické vanilkové aromaVanilkase používá jako přísada do sladkých jídel, především do moučníků, do zmrzliny, do čokolády do pudinkůapod. Přírodní vanilkaje drahá, protože se zpracovává ručně.

 

VRBOVKA

Dle tradičního lidového léčitelství se vrbovkaužívá při zduření předstojné žlázy (hypertrofie prostaty), při různých potížích s prostatou, při různých potížích ledvin a při nejrůznějších problémech s močovým měchýřem a ledvinami.

 

VŘES

Vřesuobecnému se v lidovém léčitelství přisuzují detoxikační účinky, dále se používá při těchto potížích: dna, revmatismus, otoky nohou, záněty ledvin a močových cest.Vřesmá močopudné účinky a je považován za rostlinu, která nemá žádné vedlejší efekty.Tradičně se používá k dezinfekci močových cest, rovněž se užíval jako sedativum, působí na látkovou výměnu. Často se kombinuje s dalšími bylinkami: s přesličkou, šalvějí, řepíkematd.

 

ZELENÝ ČAJ

Zelený čajje obecně známý svými detoxikačními, stimulačními a povzbuzujícími účinky. Zelený čaj je dále v lidovém léčitelství známý tím, že napomáhá trávení,čímž urychluje metabolismus, uklidňuje žaludeční a střevní trakt. Používá se jako náhrada kávy – obsahuje kofein.Zelený čaj Gun Powdermá své jméno odvozené od svého vzhledu – zelené čajové lístky jsou svinuty do malých kuliček, které připomínají střelný prach. Zelený čaj Gun Powderje aromatický, nefermentovaný – má zajímavou chuť připomínající ořechy nebo dub. Ještě poměrně nedávno se každý čajový lístek smotával ručně do typické kuličky…

 

ZÁZVOR

Má léčivé účinky zejmána při potížích s trávením i nepříjemných pocitech v žaludku, jako je nadýmání a plynatost. Omezuje příznaky nevolnosti a závratí. Vykazuje protizánětlivé účinky, a doporučuje se např. při revmatoidní artritidě. Pomáhá při prvních známkách nachlazení a uvolňuje ucpaný nos. Podporuje trávení, povzbuzuje žaludek a střeva, potlačuje příznaky spojené s kinetózou (tj. nevolnost při jízdě automobilem, autobusem apod.), jako je nauzea, studené pocení a závratě, při nachlazení pomáhá především díky hřejivému pocitu, který podporuje pocení. Jeho protizánětlivé účinky mohou pomoci utišit svalové bolesti a bolesti při zánětech kloubů.

 

ZLATOBÝL CELÍK

Užívá se při léčbě močových cest a ledvin, jako močopudný prostředek, zlepšuje funkci ledvin, má příznivý vliv na revmatické potíže a kožní choroby. Dle některých léčitelů má příznivý vliv dokonce na nádory. Obvykle se používá na nehojící se rány, špatně se hojící hnisavé rány, při ztvrdnutí břicha, hnisavé rány, použití v reflexní terapii – zejména na oblast ledvin, ekzém, infekce, lupénka, podlitiny, hemeroidy, bércové vředy, zánět dásní (užívá se zevně). Přidává se do mastí nebo do bylinkových směsí, nejčastěji do ledvinových nebo bylinkových směsí určené na dezinfekci močových cest při zánětech a dalších potížích s močovým měchýřem.