K tomuto tématu mě přivedl dopis čtenářky časopisu Meduňka Evy P. z Hodonína, která napsala: „Před časem vyšel v Meduňce velký článek o léčení plísní (v č. 5/2006). Dočetla jsem se, že se často objevuje u žen, pokud užívají antibiotika…"
 

Trpím častými záněty močového měchýře, několikrát jsem brala antibiotika a také chemoterapeutikum Triprim proti bakteriálním zánětům. Potíže se ale vracejí a léčitelka mi řekla, že bych právě z těch léků mohla mít kvasinky, které se projevují svěděním a záněty, jimiž léta trpím. Prý to může být „začarované kolo“. Můžete mi poradit, jak poznám, že mám právě kvasinky a jak se jich zbavit?“

Co je to kandida?
Kvasinkovité mikroorganismy, mezi které Candida albicans patří, jsou jednobuněčné houby. Vyskytují se na celém světě – ve vzduchu, v půdě, ve vodě, na mrtvých listech, ovoci, ve zbytcích jídla, zkrátka všude.
Candida albicans žije v ústech, v krku, ve střevech a v močopohlavním traktu většiny lidí a je obvykle považována za normální součást střevní mikroflóry. Za potravu jí slouží převážně cukry, které zkvašuje na etanol a kysličník uhličitý. Etanol v malém množství není škodlivý, protože má antioxidační a desinfekční účinky.
Ale pokud je produkován v příliš velkém množství, začne se měnit na acetaldehyd. Pokud má člověk adekvátní množství L-glutaminu, selenu, niacinu, kyseliny listové, vitamínů B6 a B12, železa a molybdenu, potom se acetaldehyd v játrech metabolizuje na kyselinu octovou, která může být buď vyloučena z těla, nebo se může přeměnit ve zdroj energie – na acetyl koenzym A. Když se však při delším trvání problému zásoby vitamínů a minerálů vyčerpají, začnou se aldehydy hromadit v tkáních, což může vést k nejrůznějším patologickým stavům.

Jak se k nám dostane?
Kandida vstupuje do těla novorozenců již krátce po porodu. Ve věku šesti měsíců vykazuje pozitivní test na kandidu více než 90% dětí, u kterých se někdy projevuje jako celkem neškodný povlak v ústech, tzv. moučnivka neboli soor. Dospělí lidé jsou prakticky všichni hostiteli této kvasinky, která s námi zůstane až do smrti.
Kandida v našem těle koexistuje s mnoha druhy baktérií, se kterými žije v konkurenční rovnováze. Ostatní baktérie drží růst kandidy pod kontrolou, ale to jenom tehdy, pokud tato rovnováha není narušená. Pokud kandida dostane příležitost, pokusí se kolonizovat všechny tělesné tkáně.
 

 

Foto: Candida albicans na Dalmauově misce a Candida albicans v mozkomíšní tekutině.
© William McDonald


Kdy vzniká problém?
Buňky kandidy mají za normálních okolností oválný tvar a jsou veliké asi jako červené krvinky. Když však není bujení kandidy dostatečně omezováno imunitním systémem, začnou se namnožené kvasinky prodlužovat a pučí v řetízcích či vláknech, které pronikají sliznicemi a vytvářejí v nich mikroskopické trhliny. Výsledkem této perforace je, že do krevního řečiště mohou začít pronikat cizorodé antigeny, bakteriální jedy a neúplně strávené bílkoviny, se kterými si tělo nedokáže normálním způsobem poradit. Tyto částice pak mohou ucpávat lymfatickou soustavu, vyvolávat záněty a podílejí se i na vzniku potravinových alergií. Trvalý, neustálý tlak na imunitní systém vytvářený nadměrným bujením kandidy může nakonec vést k oslabení rezistence vůči všem nemocem.
 

 


Značná adaptabilita kandidě umožňuje produkovat maskovací antigeny, které imunitnímu systému znesnadňují, aby ji rozpoznal jakožto cizí a škodlivou. Narušení procesu rozlišování vlastních a cizích buněk může vést k řadě autoimunitních onemocnění. Toxiny produkované kandidou pak budou moci cirkulovat prakticky bez problémů a kandida bude prorůstat do řady tkání. Tato zjevná tolerance kandidy imunitním systémem může být napravena jedině dlouhodobým vyčištěním těla od jejích antigenů a toxinů. I u řady lidí, kteří nevykazují žádné zjevné příznaky, se v krevním séru objevují pro kandidu specifické imunoglobuliny. To ukazuje, že bílé krvinky (B-lymfocyty) musí neustále bojovat proti bakteriálním toxinům.

Bohužel, v naší moderní společnosti existuje mnoho faktorů, které narušují ekologickou rovnováhu v organismu, oslabují imunitní systém a umožňují kvasinkám nadměrně bujet. Nejvýznamnějšími rizikovými faktory bujení Candidy albicans jsou:

  • steroidní hormony a imunosupresanty (léky potlačující imunitu), například kortizon používaný k "léčbě" alergií,
  • těhotenství a hormonální antikoncepce, které narušují hormonální rovnováhu těla,
  • nedostatečná výživa neodpovídající nutričním potřebám jednotlivce,
  • strava s vysokým obsahem škrobů a cukrů, které kandidu vyživují a podporují její růst,
  • antibiotika a sulfonamidy, které jsou patrně hlavním viníkem problémů s kandidou.

Antibiotika ničí všechny baktérie; nerozlišují dobré od špatných. Ničí "dobrou" mikroflóru, která za normálních okolností drží kandidu pod kontrolou. Při použití antibiotik dochází k vyhubení "přátelské" mikroflóry, která ve střevech vytváří kyselé prostředí. Po ukončení léčby jsou sliznice rychle kolonizovány baktériemi E. coli a dalšími, které vytvářejí zásadité prostředí, ve kterém se kandidě velice daří.

Vzrůstající problémy s kandidou v naší moderní společnosti většinou souvisejí s širokým nadužíváním antibiotik. Antibiotika jsou předepisována i na banální nachlazení, virózy a akné, přestože je známo, že ničí pouze baktérie, nikoliv viry. Zatímco dříve měly děti jednu až dvě infekční choroby ročně, nyní jich mívají běžně i více než šest.

Problémy s kvasinkami rovněž zhoršuje nedostatečné vyprazdňování střev. Zbytky potravy, které se dlouhodobě hromadí ve střevech, často v jakýchsi kapsách, poskytují útočiště nejrůznějším baktériím, které narušují normální střevní mikroflóru a produkují bakteriální toxiny. Člověk může trpět zácpou, dokonce i když má každý den stolici. Potrava by měla projít střevy do 48 hodin. Snězte pár lžic červené řepy a sledujte, za jak dlouho se u vás objeví červená stolice. Pokud máte zácpu, omezte sladkosti, jezte dostatek vlákniny, pijte hodně tekutin a pravidelně cvičte. Bylinná projímadla mohou krátkodobě rovněž pomoci, ale po čase se na ně může vytvořit návyk.

Rychlé bujení kvasinek po použití antibiotik naznačuje, že problém kandidy nepochází z vnějšího útoku mikrobů, ale ze stavu vnitřní nerovnováhy. Je tedy zřejmé, že pokud se chceme zbavit problémů s kandidou, musíme pochopit, že kandida není hlavní problém; problémem je neschopnost těla udržet ji pod kontrolou!

Začarovaný kruh

Pokud není nadměrný růst kandidy včas a správně rozpoznán a náležitě léčen, může mít za následek roztočení "bludného kruhu". Velké množství kvasinkových bakterií může oslabit imunitní systém, který normálně chrání tělo před škodlivými původci nemoci. Je-li tento proces dlouhodobý, může se imunitní systém vyčerpat a připravit tak půdu závažnějším degenerativním procesům. Někteří vědci se domnívají, že chronické oslabení imunitního systému kandidou a dalšími parazity může "otevřít dveře" rakovině a syndromu AIDS. Z tohoto úhlu pohledu by nemělo být nadměrné bujení kandidy bráno na lehkou váhu.

Příznaky infekce
Zpočátku problému se objevují mírnější potíže, například rýma, svědění v nose, puchýře v ústech, podrážděné nebo suché hrdlo, bolesti břicha, říhání, nadýmání, pálení žáhy, zácpa, průjem, pálení nebo svědění rekta, svědění, pálení nebo výtok z pochvy, stále obtížnější premenstruační syndrom (PMS), zánět předstojné žlázy, impotence, časté močení, pálení při močení, infekce močového měchýře, atd.

Pokud imunitní systém zůstane oslabený dlouhodobě, může se kandida rozšířit do všech částí těla a způsobovat nejrůznější problémy, například únavu, mátožnost, nekoordinovanost pohybů, nesoustředěnost, výkyvy nálad, závratě, bolesti hlavy, zkažený dech, kašel, dušnost, otoky kloubů, artritidu, poruchy zraku, bolesti uší, ztrátu sluchu, pálení nebo slzení očí, bolesti svalů, deprese, podrážděnost, touhu po sladkém, zvýšenou citlivost na potraviny a chemikálie, astma, sennou rýmu, více četné alergie, kopřivku a vyrážky, ekzémy, lupénku a chronická plísňová onemocnění – například plísně mezi prsty, lišej a plísně na nehtech.

Ženy trpí nadměrným růstem kvasinek více než muži. Hormonální změny spojené s menstruačním cyklem mohou usnadňovat její množení v pochvě. Souvisí to s ženským pohlavním hormonem progesteronem, jehož hladina je ve druhé polovině menstruačního cyklu zvýšená. Progesteron zvyšuje množství glykogenu (živočišný škrob, snadno přeměnitelný na cukr) v poševních tkáních, což skýtá ideální prostředí pro růst kandidy. Hladina progesteronu se rovněž zvyšuje v období těhotenství. Muži jsou tímto problémem postihováni méně často, to ale neznamená, že jsou vůči kandidě imunní.
 



Foto: Střevní stěna napadená kandidou.
© Neznámý autor


Jak poznáte, že ji máte?
Protože téměř každý člověk má kandidu v těle, jsou laboratorní testy na její přítomnost použitelné pouze omezeně. Povrchová kandidóza, zejména slizniční, se diagnostikuje snadno. Avšak klinická i mikrobiologická diagnostika orgánové kandidózy je obtížná, často je třeba provést biopsii. Rovněž sérologická diagnostika není příliš praktická; její metody jsou málo citlivé.

Kromě toho vedou důsledky nerovnováhy kvasinek – kombinované účinky různých hormonů, bakteriálních toxinů a zmatek vytvořený v imunitním systému – k širokému spektru příznaků, které spolu zdánlivě nesouvisí (například kombinace dušnosti, deprese a plísně pod nehty). Z takového souboru příznaků je obtížné vyvodit jednoznačnou diagnózu.

Slinový test
Ačkoliv tento test není "vědecký", je poměrně přesný. Když se ráno probudíte, dříve než cokoliv sníte či vypijete, shromážděte malé množství slin a plivněte je do průhledné sklenice na hladinu vody. Zhruba po 30 minutách se do sklenice podívejte. Pokud se vaše sliny zakalily a visí z nich dolů jakési "provázky", nebo pokud se potopily ke dnu, potom pravděpodobně máte nadměrné bujení kandidy.

Léčebný pokus
V současné době se zdá být nejlepším testem léčebný pokus. Tento pokus spočívá v tom, že člověk po pět dnů vynechá určité potraviny, jako jsou:
cukry a jednoduché škroby obsažené ve všech sladkých pokrmech včetně medu, melasy a nejrůznějších sirupů a umělých sladidel, veškeré ovoce (zejména sušené) a ovocné šťávy, smažené nebo pečené brambory,
mléko a mléčné výrobky,
kvašené potraviny jako například pivo, víno, ocet, a všechny druhy kynutého pečiva a pečiva z bílé mouky, včetně chleba, hořčici, kečup a další ochucovadla,
potraviny obsahující plísně, například houby, arašídy a plísňové sýry.

Po pěti dnech "abstinence" jsou tyto potraviny opět zařazeny do stravy ve zvýšeném množství. Pokud takto dojde k vyprovokování nepříznivých příznaků, je zde přinejmenším důvodné podezření na nadměrné bujení kvasinek.

Jak se uzdravíte?
Základní strategie léčby problémů s kandidou je schématicky znázorněna na obrázku:


Za jak dlouho se uzdravím?
Správná strava často vede ke zlepšení během několika dní až týdnů. Protiplísňové prostředky (antimykotika, fungicidy) často fungují dosti rychle. Kompletní detoxikace organismu však trvá déle, často až několik let. Nicméně vynaložený čas a úsilí se bohatě vyplatí.

Ničení kandidy
Oficiální medicína používá pro léčbu kandidy nejčastěji Amphotericin B, Flukonazol, Lamisil, Nizoral a Sporanox. Za nejméně toxické lze považovat léky na bázi nystatinu, což je antibiotikum, které zabíjí jen a pouze kvasinky. Dokonce i když jej budete užívat ve větším množství, do krevního řečiště se dostanou pouze nepatrné stopy. Nicméně při jeho dlouhodobém užívání se může objevit přecitlivělost alergického typu. Z těchto důvodů se dnes někteří lékaři uchylují k alternativním metodám, například k používání produktů obsahujících kyselinu kaprylovou.

Kyselina kaprylová je přírodní mastná kyselina, která je spolu s kyselinami kaprinovou a laurovou obsažená v kokosovém oleji. Kyselina kaprylová je pro kandidu smrtící a svojí účinností se vyrovná nystatinu. Klinické studie ukázaly značný úbytek kandidy ve stolici již po několika dnech léčby. Kyselina kaprylová by měla být užívána po několik týdnů v postupně rostoucích dávkách, a potom by se mělo přejít na mírnější, několikaměsíční udržovací dávky. Zpočátku je vhodné užívat polévkovou lžíci kokosového oleje až třikrát denně a poté přejít na udržovací dávku dvou lžic denně. Doporučit lze pouze za studena lisovaný (panenský) kokosový olej, který je dostupný v některých prodejnách zdravé výživy. Lidé, kteří mají potíže s trávením olejů a tuků si mohou rovněž zakoupit kyselinu kaprylovou ve formě kapslí.

Dalšími přírodními prostředky pro boj s kandidou jsou česnek, který obsahuje antibakteriální a protiplísňový allicín, dále dobromysl (oregano), bylina Pau D'Arco a červené lapacho, které mají rovněž fungicidní vlastnosti. Česnek je nejlépe používat ve formě kapslí. Jako velice vhodný se ukazuje i extrakt z grapefruitových semen. Také biotin, což je jeden z méně známých vitamínů skupiny B, brání růstu kvasinek i plísní. Ve zdravém organizmu vzniká dostatečné množství biotinu činností bakterií ve střevech, nicméně při dlouhodobé léčbě antibiotiky může dojít k jeho vážnému nedostatku.

V závislosti na závažnosti problému a množství použitých fungicidních přípravků může být najednou zničeno velké množství kandidy. Kvasinky při svém zániku uvolňují pro tělo toxické substance, a pokud proces vymírání kandidy proběhne rychleji než mohou být tyto jedy odstraněny z krve a vyloučeny z těla, mohou se objevit dočasné reakce toxického nebo alergického typu, např. bolesti hlavy, nevolnost, zvýšená únava, podrážděnost a poruchy spánku. Odborný název pro tuto zkušenost je Herxheimer – Jarischova reakce. Tato fáze léčby naštěstí mívá pouze krátké trvání, a ačkoliv je nepohodlná, je přinejmenším signálem, že se s kandidou "cosi" stalo.

Úprava stravy
Vhodný nutriční program a očista trávícího traktu jsou jedinou správnou cestou ke kontrole bujení kandidy. Jak již bylo uvedeno výše, strava by neměla obsahovat cukry a měla by být zejména na počátku léčby disciplinovaně dodržovaná. Ačkoliv může být přísná dieta prospěšná, u některých lidí může po delší době vést k podvýživě. Vyhladovět kvasinky je jedna věc, ale vyhladovět pacienta může vést k oslabení imunitního systému a je proto kontraproduktivní. Obvykle není potřeba dlouhodobě eliminovat všechny cukry nebo veškerou kvašenou potravu a veškeré kvasinky, protože kandidy se od kvasinek přítomných v chlebu, ve víně a v sýrech velmi liší.

Jak postupovat?

  1. Po konzultaci s ošetřujícím lékařem eliminujte nebo minimalizujte používání antibiotik, steroidů, imunosupresantů a hormonální antikoncepce.
  2. Svoji stravu změňte tak, aby nepodporovala růst kandidy. Kandidě se daří ve sladkém prostředí, takže zcela vynechejte cukr, med, melasu, sirupy, limonády, ovocné šťávy a mošty, větší množství ovoce (zejména sušeného), dále pivo, víno, výrobky z bílé mouky, plísňové sýry a ostatní pasterizované mléčné výrobky, ocet, hořčici, kečup a další ochucovadla. V omezené míře můžete jíst jablka, hrušky, broskve a kiwi. Vyhněte se rovněž potravinám, na něž jste alergičtí nebo citliví. Také omezte konzumaci kávy a alkoholických nápojů.
  3. Jezte hodně zeleniny a dostatek bílkovin. V zelenině obsažená kyselina listová je důležitá pro správnou funkci bílých krvinek. Jako náhradu za problematické obiloviny vyzkoušejte kaši z prosa (jáhly) nebo z merlíku (tzv. quinoa). Brambory, řepu, mrkev a kukuřici jezte pouze v omezeném množství, protože obsahují hodně škrobu. Omezte také luštěniny a arašídy. Mandle, kešú nebo slunečnicová semena jsou mnohem lepší. Pokud dodržujete přísnou protikvasinkovou dietu, jezte dostatek přírodních olejů a tuků.
  4. Pijte hodně kvalitní vody; minimum jsou tři litry denně.
  5. Funkci imunitního a lymfatického systému zlepšíte pravidelným cvičením, masážemi a prohloubeným dýcháním.
  6. Své trávení podpořte konzumací syrové zeleniny, jezte pomalu a důkladně žvýkejte.
  7. Zvyšte příjem vlákniny, která ze střev "vymetá" toxiny. Vynikající je lněné semínko, které je bohaté na omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Můžete rovněž použít semínka jitrocele Psyllium nebo francouzský zelený jíl. Vhodná jsou také probiotická klyzmata. Kandida obývá převážně tlusté střevo, zejména nejnižší část sestupného tračníku (kolon). Při používání fungicidních prostředků se může v této části střev nahromadit mnoho mrtvých kvasinek, které je potřeba z těla odstranit. Pro očistu tlustého střeva jsou rovněž vhodná kávová klyzmata, protože káva je dobrým rozpouštědlem kalů usazených na střevní stěně. Rektálně užívaná káva rovněž povzbuzuje funkci jater a žlučníku, což napomáhá odstraňovat toxické odpady.
  8. Pro léčbu poškozené střevní stěny a na podporu detoxikační činnosti jater můžete použít například ostropestřec mariánský, pampelišku, B-komplex a široké spektrum antioxidantů.

Obnova mikrobiální rovnováhy ve střevech
Je uznávaným a přijímaným faktem, že účinnost imunitního systému je vysoce závislá na správné biochemické rovnováze těla. Jde především o řádné a přiměřené zásobení těla všemi potřebnými biochemickými složkami (živinami, vitamíny, minerály, enzymy, vnitřními faktory atd.). Stejný princip platí i pro problémy s kandidou.

Mnoho lidí zjišťuje, že po vysazení léčebných prostředků často dochází k recidivě původního problému. Příčinou je nejčastěji změna skladby střevní a poševní mikroflóry v důsledku nerovnováhy mezi "dobrými" a "špatnými" baktériemi. Čím je tato nerovnováha větší, tím pomalejší bude léčba. Nejpřirozenější a nejrozumnější metodou k obnově mikrobiální rovnováhy ve střevech jsou tzv. probiotika. Jedná se o potraviny a potravinové doplňky obsahující živé baktérie, které jsou součástí normální střevní mikroflóry. Obecně řečeno jsou správná dieta, kvalitní probiotické doplňky a přirozené protiplísňové prostředky nejlepší jak pro prevenci, tak pro eliminaci kandidy.

Aby byl zaručen úspěch léčby, musí být probiotika živá nebo životaschopná a měla by obsahovat jak laktobacily (Lactobacillus acidophilus), tak bifidobakterie (Bifidobacterium bifidum). Tyto "přátelské" baktérie brání kandidě v růstu a jsou rovněž schopny produkovat přirozená antibiotika, která jsou účinná proti nejrůznějším choroboplodným mikroorganismům. Mohou být získávány ve formě prášku, kapslí nebo jako součást živých, nepasterizovaných jogurtů. Existuje vžitý názor, že užívání těchto potravních doplňků je ztrátou času, protože tyto "přátelské" baktérie budou zničeny žaludeční kyselinou a že se tedy do střev živé nedostanou. Nicméně u vleklých kvasinkových onemocnění, které jsou doprovázeny sníženou produkcí trávících enzymů, může žaludkem projít značné množství živých baktérií, které dokáží sliznice střev znovu osídlit.

Dávkování probiotik se liší případ od případu. Čím větší je nerovnováha, tím větší musí být dávky probiotik, aby došlo k překonání rezistence, kterou si proti nim kandida vytváří. Denní dávka by proto měla být alespoň 10 miliard baktérií, případně více. Zpočátku je vhodné spojit užívání kapslí s čerstvým živým biojogurtem. Kvůli častým alergiím na kravské mléko je vhodnější jogurt z kozího mléka. Podávání probiotik by mělo trvat několik měsíců. Ženy by si rovněž měly po dobu několika týdnů do pochvy aplikovat buď vaginální čípky s obsahem laktobacilů (např. Fermalac vaginal) nebo živé jogurty.

Závěr
Strava – ani lidé – zcela bez kvasinek neexistují. Totální eliminace kvasinek z těla také není proveditelná ani žádoucí; pokud v těle existuje rovnováha, jsou kvasinky pro tělo prospěšné. Léčba nemá usilovat o vymýcení kandidy ze stravy ani z člověka, ale spíše o obnovení správného a vyváženého ekologického stavu mezi člověkem a kvasinkou.

Pokud se kandida vymkne kontrole, může pro naše zdraví představovat vážnou hrozbu. Ale může nám také posloužit jako určitý druh "varovného systému". Když dojde následkem biochemické nerovnováhy k oslabení imunitního systému, potom dojde k nadměrnému bujení kandidy. To je pro nás signálem, že léky, potrava nebo jiné faktory významně oslabily naši obranyschopnost a podkopaly naše dobré zdraví. Viděno z této perspektivy, mohou nám "výstražné signály" poskytované kandidou pomoci vyhnout se budoucí katastrofě!

Prameny
Kratochvílová, A.; Kutková, M.: Atlas kvasinek a kvasinkovitých mikroorganismů. SNTL Praha 2001
Last, W.: Candida and the Antibiotic Syndrome. users.mrbean.net.au
Wolcott, W.: Candida Albicans: Are You Winning Battles But Losing the War? www.healthexcel.com
Cooter, S.: Molybdenum. www.mall-net.com/cooter
Anonym: Candida albicans. www.life-enthusiast.com
Anonym: Thrush (Candidiasis, Candida). www.drlockie.com