Když babička slíbila, že při příští návštěvě uvaří svíčkovou na smetaně (případně králíka na smetaně), tak jsem se moc těšila. Ale ne kvůli masu, omáčce či knedlíkům… Milovala jsem její zavařeninu z červené jeřabiny. A ta se vždy servírovala jen ke svíčkové.
U prarodičů na zahradě rostl krásný strom s oranžovočervenými plody. Na podzim jsme si z nich dělali korálky na krk, až později jsem zjistila, že strom, na kterém rostou, se jmenuje jeřáb ptačí (jeřáb sladkoplodý moravský). Děda mi říkával, že když mají listy červené jeřabiny zoubky jen do poloviny listů, tak plody můžu v klidu jíst. Jinak budou trpké a nejedlé. Ale zakázal mi je jíst syrové ve velkém množství, aby mi nebylo špatně. Červené jeřabiny totiž obsahují kyselinu parasorbinovou, která způsobuje ve větší koncentraci nevolnost, bolest hlavy a zvracení (dráždí žaludeční stěnu). Tato kyselina se naštěstí sušením či varem rozkládá, takže kompoty, vína, likéry, pálenky – jeřabinky, marmelády, kandované jeřabiny můžete jíst a pít v libovolném množství.
Proč bychom měli jeřabiny trhat a konzumovat je? Obsahují velké množství vitamínu C, organické kyseliny a další látky, které působí mírně projímavě a močopudně (dokonce rozrušují a vyplavují močový písek). Vylepšují činnost střev, zvyšují vylučování žluče, působí jako léčivo při revmatických stavech a konzumují se při chrapotu a nachlazení. Květy se používají k léčení a to jako přídavek do koupelí při mírných formách atopického ekzému. U květů se také zjistilo, že v sobě mají látku podobnou ženským hormonům, takže je nálev a čaj z květů vhodný při ženských potížích. Jako nízkokalorické ovoce, plné minerálů a vlákniny, je doporučováno při redukčních dietách.
Zajímavostí je to, že se z jeřábu vyrábělo dřevěné uhlí, které se dále využívalo k výrobě střelného prachu. Dřevo jeřábu je tvrdé a přitom dostatečně elastické, bylo tedy velice oblíbené například na výrobu člunků ke tkacím stavům, lisů, mandlů, šroubů, talířů, topůrek a dalších předmětů každodenní potřeby. Je škoda, že červeného jeřábu v minulosti ubylo, ale jeho oblíbenost se vrací a začínají se sázet kolem silnic.
Jeřabinová zavařenina
1 kg jeřabin (nejlépe po mrazech, bývají sladší)
1 citrón
1 kg cukru
voda
Jeřabiny důkladně přebereme, umyjeme a očistíme. Přidáme nakrájený citrón a asi půl litru vody. Důkladně povaříme. Přidáme cukr, svaříme a z povrchu odstraníme pěnu. Můžeme přelít do čistých sklenic.
Jeřabiny na způsob brusinek
2 kg odstopkovaných jeřabin
mletá skořice, vanilkový cukr, 2 hřebíčky, půl hvězdičky badyánu
citrón
1,4 kg cukru
1-2 dl rumu
Ovoce posypeme rozdrceným kořením, vanilkovým cukrem a přidáme na drobno nakrájený citrón. Vše nasypeme na hluboký plech a zasypeme cukrem. Pečeme v troubě asi 30 minut (než se rozpustí cukr). Vytáhneme, zalijeme rumem a pořádně zamícháme. Můžeme plnit do čistých zavařovacích sklenic.
Žaneta Neužilová