V tomto stadiu těhotenství by mělo cvičení probíhat pod vedením zkušené porodní asistentky, protože právě v tomto období, zvláště ke konci těhotenství, dochází k několika změnám:
- bránice je vytlačena zvětšující se dělohou, což znamená, že dýcháte povrchněji a rychleji a snadno se zadýcháte,
- v poloze na zádech může tlak dělohy na dolní dutou žílu zpomalit návrat krve k srdci, a to může vést k mdlobám (proto je nutné omezit cvičení a spaní na zádech),
- děloha také tlačí na žaludek a budoucí maminky si často stěžují na pálení žáhy, dále můžete mít problémy se zácpou,
- možný je i výskyt otoků, hlavně dolních končetin,
- objemná děloha představuje velkou zátěž na bederní páteř, mění se těžiště a výsledkem je typická chůze těhotných,
- v predilekčních místech, jako je kůže břicha, hýždě a někdy i prsa může docházet k praskání podkožního vaziva a vzniku tzv. strií.
V posledních třech měsících je cvičení zaměřeno na stejné svalové skupiny jako v předešlých dvou trimestrech (viz. článek cvičení v I. a II. trimestru) a navíc je doplněno o předporodní přípravu k porodu.
Správně prováděná příprava pomáhá zvládnout tělesné i duševní změny, které k těhotenství neodmyslitelně patří. Především pak zmírní nebo zcela odbourá negativní emoce spojené s porodem, dále snižuje strach z bolesti a minimalizuje obavy o dítě. V neposlední řadě má i značný vliv na posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.
Základem této přípravy je dozvědět se o porodu, šestinedělí a o péči o miminko co možná nejvíce. Porodní asistentka Vám zodpoví i případné dotazy týkající se této problematiky a pomůže Vám s výběrem porodnice.
Věřte, že takto připravené maminky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tímto znatelně zkracují. Maminky, které tyto přípravné kurzy nenavštěvovaly, jsou v mnoha případech v průběhu porodu překvapeny a mnohdy si odnáší z vlastního porodu negativní zážitek.
Součástí předporodní přípravy je nácvik správného dýchání během prvních dvou dob porodních, účinné používání břišního lisu a pánevního dna, osvojení si porodní polohy, masáže, ukázky úlevových poloh a v neposlední řadě i relaxace.
Pokud budete cvičení a kurzy navštěvovat pravidelně, získáte k porodní asistence důvěru a mnohdy se jí svěříte i s problémy, o kterých se stydíte mluvit jinde. Problémy se často vyřeší a vy si můžete nadále své těhotenství užívat v klidu a pohodě.
Pokud jste nastávající maminka a ráda byste během těhotenství cvičila, můžete se domluvit přímo s autorkou tohoto článku, diplomovanou porodní asistentkou Lucií Markovou na telefonním čísle: 233 32 41 89.