Feng šuejFeng šuej: cesta ke štěstí a blahobytu
Sedněte si na židli zády ke dveřím nebo čelem ke zdi bez okna a skoro určitě budete mít trošičku nepříjemný pocit. Je to tím, ze Vaše prostředí není docela v pořádku a pociťujete to na sobě jako špatný vliv, i když jenom velmi slabý. Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí ale může mít psychologické následky, které mohou způsobit potíže v různých oblastech života. 

Feng šuej je východní umění, které nás učí, jak se zbavit těchto neblahých vlivů. Neviditelný proud energie ČÍ je všude v nás a okolo nás. Čí potřebuje jisté podmínky, jinak se může zablokovat nebo omezit a potom nám vytváří potíže, jako například depresi nebo onemocnění. Japonská varianta feng šuej, která používá světové strany, je účinná a jednoduchá. Nepotřebujete kompas, jenom se podívejte, na které straně domu vychází slunce.

Literatura o feng šuej dělá dojem, že to něco záhadného nebo komplikovaného. Ve skutečnosti může každý z nás využít jednoduchých principů feng šuej doma nebo zaměstnání bez velkých výdajů. Nejdůležitější principy feng šuej jsou tak samozřejmé, že každý je už zná sám od sebe a pravděpodobně se budete divit, proč mají exotické jméno "feng šuej".

Domov

Nejhorším nepřítelem čí je nepořádek. Nemá význam otáčet nábytek do směru různých světových stran a dělat jiné komplikované změny, když se na zemi povalují ponožky, noviny a hračky, protože čí potřebuje prostor. Čistota je velmi důležitá, zejména v kuchyni, protože energie čí se odráží od čistých povrchů a tím sílí.

Nejobvyklejší zdroj problémů s čí v jakékoli budově je také ta nejmenší místnost – záchod. Sedátko musí být dole, jinak čí tvoří víry energie, které přinášejí do života zmatek a finanční příležitosti mizí v odpadovém potrubí. Je dobrý nápad dát na nádržku s vodou (nebo na poličku nad ní) květináč. Tím se osvěží energie čí. Mistička s mořskou solí na podlaze pomůže čí stabilizovat.

I když se budete držet jenom těchto dvou principů, Vaše energie čí se okamžitě zlepší. Je to poněkud prozaické, ale účinné.

Další principy feng šuej jsou také jednoduché:

 • Květináče pomáhají čí. Dejte jich několik do každé místnosti. Nejlepší je šťavnatolistá Crassula Argentea (vlevo), která přináší do domova peníze. Jestli pracujete doma, květináče ve východní části domova pomáhají při práci.
   
 • Dávejte obrázky a jiné ozdobné předměty vždy dva spolu v párech. Přináší to energii čí, která dodává sílu důvěrným vztahům. Můžete dát i dvě květiny dohromady do jednoho květináče nebo dvě kytky do jedné vázy.
   
 • Kovové předměty jsou dobré pro čí. Nejlepší jsou kulaté předměty, například plechové talířky a mísy. Je zapotřebí všechny kovové předměty včetně klik u dveří pravidelně leštit.
   
 • Zrcadla jsou velmi důležitá. Zrcadlo nikdy nesmí být umístěné naproti vchodu do místnosti. Na chodbě musí být zrcadlo na postranních zdích. Je lepší mít na stranách chodby i dvě zrcadla. Takto zrcadla budou odrážet čí a vytvářet dojem širší chodby. V ložnici může zrcadlo způsobit potíže se spánkem. Když spíme, uvolňujeme nashromážděnou energii předešlého dne. Zrcadla v ložnici odrážejí tuto energii zase zpět a je nejlepší nemít jich v ložnici příliš mnoho, nebo je před spaním zakrýt.
   
 • Růžová, červená a purpurová jsou velmi dobré barvy. Například pro záclony, ubrusy nebo kytičky ve váze. Růžová posiluje romantickou lásku a červená přináší vášeň. Purpurová vytváří společenskou náladu. Stříbrná nebo šedá přináší finanční úspěch, zejména v kombinaci se zaoblenými předměty. Jsou vhodné do severní nebo severozápadní části domova, ale kdekoliv jinde je také dobré. Zelená ve východní části domova podporuje energii čí, která nám pomáhá hledat nové zaměstnání.
   
 • Zapálené svíčky na ubrusu nadále pomáhají vytvořit společenskou atmosféru, protože podporují ohnivou energii.
   
 • Velká okna dovolují čí volně proudit do místnosti, což je užitečná věc. Velmi velká okna ale mohou čí hned zase vypustit ven. V tomto případě je vhodné dát velký kořenáč blízko ke vchodu do místnosti. Tady potřebujete aspoň něco jako fíkus (vpravo) nebo jinou vysokou rostlinu. Tím se zpomalí proud čí.
   
 • Fotografie, které Vám připomínají šťastné chvíle prožité s partnerem, pomáhají posílit Váš důvěrný vztah. Budou účinné kdekoliv, ale místnost v západní části domova je nejlepší.
   
 • Sporák by neměl být obrácený na západ, protože tato poloha znemožňuje jakoukoliv snahu o spoření. Dřevěné uhlí v mističce na poličce nad sporákem tento nedostatek napraví.
   
 • Umyvadlo by ideálně nemělo být přesně naproti dveřím do chodby, protože takto čí vejde do místnosti a hned zmizí v odtoku umyvadla. Můžete tomu zabránit tím, že postavíte květináč s bílou květinou na poličku nad umyvadlem.
   
 • Koupelna v západní části domova způsobuje ztrátu energie a finančních příležitostí. Můžete to napravit tím, že dáte do koupelny několik kovových předmětů.
   
 • Postel. Z hlediska lásky je nejlepší spát tak, aby Vaše hlava byla směrem na západ nebo jihovýchod. Jestli hledáte nového partnera, západ je nejvýhodnější směr. Jihovýchod je pro dlouhodobé partnery.
   
 • Židle – jestli pracujete doma, snažte se pokud možno sedět obličejem na východ. Tento směr pomáhá s novými podniky. Západní směr sice podporuje představivost a tvořivost, ale také může vytvářet zmatek.
   
 • I když nemůžete udělat příliš mnoho změn, např. v zaměstnání, nebo bydlíte s rodiči nebo jinými lidmi, i tak stojí za to vyklidit jeden kout místnosti a udělat z něj malou svatyni. Sem můžete dát například plechový talířek s mincemi na červeném ubrusu. To přináší štěstí ve finančních záležitostech. Nebo tam můžete dát zrcadlo a vázu s 2 růžemi, které přinášejí štěstí s hledáním nového partnera.

Zde jsou základní principy, které si můžete sami přizpůsobit doma nebo v zaměstnání. Různé části budovy mají jinou energii podle toho, na které světové straně se nacházejí. Tuto energii můžete posílit použitím květináčů v příslušné části domu.

 • Láska:
  Západ pro novou lásku.
  Jihozápad pro zlepšení důvěrného vztahu.
  Jih pro lepší společenství.
   
 • Peníze:
  Západ pro nové nápady a podniky.
  Jihozápad pro spoření.
  Severozápad pro lepší organizaci finančních záležitostí.
  Sever přináší peníze.
   
 • Zaměstnání:
  Východ pro novou kariéru.
  Jihovýchod kariéry buduje.
  Severovýchod přináší odpovědnost.