Láska

Láska se často definuje pocity jako starost o lidi; obava, že o ně přijdete; vyžadování ostatních kolem, aby se cítili dobře a v bezpečí; něco, co cítíte vůči druhým, když vyhovují vašim potřebám, cení si vás nebo vám dávají, co chcete; říkání lidem, že bez nich nemůžete žít; litování ostatních a soucítění s nimi. Mohli jste se naučit, že o lásku musíte soupeřit hraním psychických her „polituj mě“. Obvinil vás někdo nebo vy jste obvinili někoho jiného, že je studený a bezcitný, protože někoho nelituje a nevěnuje se mu?

Je možné, že jste se už v raném dětství naučili, že když chcete být milovaní, musíte dělat to, co od vás rodiče chtějí a očekávají. Buďto jste na toto chování přistoupili nebo jste se vzbouřili a odmítli lásku úplně, a tak vaše schopnost přijímat lásku velmi poklesla nebo byla zcela ochromena díky soupeření o energii a pozornost ostatních. Vůči komu přirozeně cítíte lásku a péči a kdo vám tyto city přirozeně opětuje?

V dospělosti se nepochopení podstaty lásky překlápí do nerealistických očekávání od partnerů a přátel. Jestliže nevolají v době, kdy by podle vás měli, předpokládáte, že je to projev nelásky. Když si vaše nejlepší přítelkyně najde novou kamarádku, cítíte se nemilovaná a žárlíte, protože přece měla dávat veškerou svou pozornost vám. „On“ vás nebere za ruku nebo nelíbá ve chvílích, kdy to od něj chcete, a tak mu vyčítáte, že vás nemiluje, protože nepředjímá vaše tužby a potřeby.

Možná se bojíte pustit do svého života radost ze skutečné lásky, protože si ji tak úzce spojujete s přenecháním kontroly druhému, se zraňováním a zklamáním, nebo se závislostí. Jestliže to, co nazýváte láskou, přináší tyto druhy bolesti, prověřte svou soudnost nebo se podívejte, co to v sobě držíte, že jste si přitáhli tuto situaci nebo osobu.

Jaká nečestná nebo nereálná očekávání v sobě máte? Poznali jste tu osobu dostatečně na to, abyste před navázáním vztahu věděli, že umí milovat a dávat? Věříte, že si zasloužíte být milován i to, aby byla vaše láska přijímána? Jste schopni nechat dotyčnou osobu být takovou, jaká doopravdy je, nebo si myslíte, že máte právo měnit lidi, aby odpovídali vašim potřebám? Líbí se vám vůbec, když je on upřímný a dělá to, co je pro ni přirozené?