Patří sem zánět močového měchýře – cystitis a zánět močové trubice. Je důsledkem bakteriální infekce. Onemocnění postihuje častěji ženy. Projevuje se častým nucením na moč, řezáním či bolestí při močení. Přes silné nucení se vymočí jen malé množství moči, která je obyčejně zkalená, tmavá, zapáchající. Dochází ke křečím v podbřišku.
Protože onemocnění může vyvolat a zhoršovat zadržování moči a nedostatečná hygiena, je nutné tyto faktory vyloučit. Ke zvýšení průtoku moči, která vyplaví škodlivé látky z močových cest, je nutné se vymočit ihned, když se pociťuje nutkání.
Nejdůležitějším pravidlem je pití velkého množství tekutin, nejméně 2 až 3 litrů denně, nutného ke zředění moči. Tím poklesne její kyselost a močení je pak méně bolestivé. Nemoc zhoršují čaj, káva, šumivé nápoje, ostrá, kořeněná jídla.
V prevenci se osvědčila sklenice brusinkového džusu denně. Zabraňuje bakteriím Escherichia coli zachytit se v močovém měchýři.
Vedle vitamínu C, který okyselí moč a tím brání infekci močových cest jsou vhodné brusinky a echinacea.
Dále z bylinné terapie jsou to především list medvědice, list borůvky, list brusinky, vřes, list břízy, přeslička, kořen jehlice trnité, kořen a nať petržele zahradní, lněné semínko, divizna, pýr, lichořeřišnice větší.
Osvědčila se směs ze stejných dílů listu medvědice, šalvěje a nati přesličky. Jednu lžíci směsi vyluhujeme po dobu 6 hodin ve studené vodě, pak 10 minut povaříme, necháme vyluhovat. Vyluhovat. Pijeme 4krát denně. Může to být také směs stejných dílů listů medvědice, břízy, kukuřičných čnělek, oddenku pýru a kořene lékořice.
Veškerou léčbu však vnímejte jako doplňující, po dohodě s lékařem. Jinak hrozí nebezpečí chronizace nemoci.
Podle tradiční čínské medicíny
Jsou onemocnění močových cest ve všeobecnosti způsobeny akumulací horka v močovém měchýři a slabostí ledvin. Vlhko a horko narušují tok tekutin a zahušťují moč. Přejídání a užívání alkoholu vede k akumulaci horka v dolní části tří ohřívačů, kde dochází ke kondenzaci moče a tvorbě močových kamenů.
Při akumulaci horka a vlhka v močovém měchýři nebo když jde srdeční oheň do močového měchýře, pak horko narušuje cévy a vytlačuje z nich krev, což způsobuje bolesti při močení. Také porucha jater a produkce ohně způsobuje stázi čchi při obstrukci drah v dolní části tří ohřívačů, tím se narušuje činnost močového měchýře. To způsobuje dysurii, bolesti v podbřišku, inkontinenci moče.
Také nadměrná sexuální aktivita a mentální stres mohou narušit čchi ledvin nebo způsobit pokles Čechu sleziny. Výsledkem je bolestivé močení.
Zdroj: Radomír Růžička a kol.: TČM v denním životě