Existuje mnoho druhů nádorových onemocnění i mnoho faktorů, které mohou výskyt nádorových onemocnění ovlivňovat. Každý z nás má možnost ovlivnit své riziko onemocnění nádorem. Víme, že na vznik nádorů má vliv prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme, životní styl i naše dědičná dispozice.
Náš organizmus se denně setkává s množstvím velmi toxických látek a účinky těchto látek mohou být na organizmus různé. Každý z nás má jinou schopnost se vypořádat s následky působení těchto škodlivých látek
Jak se chovat a čemu se vyhnout?
Přestaňme kouřit !! – Dnes je prokázáno, že tabákový kouř je výrazně karcinogenní, tj. může způsobovat nádorová onemocnění nejen plic, ale i jiných orgánů. Stále si nepřipouštíme riziko kuřáctví a mnohdy ohrožujeme kouřením nejen své zdraví, ale i zdraví svých nejbližších nebo svých přátel. Je s podivem, že i mezi velmi vzdělanými lidmi stále panuje velká tolerance ke kouření a nejsme schopni se tohoto zlozvyku zbavit. Pokud přestaneme kouřit, mále velkou šanci své riziko onemocnět nádorem podstatně snížit.
Nepijme alkohol – Je nutno podotknout, že i pivo je alkohol. Málokdo z mužů si připouští, že by pivo mohlo být rizikem pro jejich zdraví. Je prokázáno, že pitím alkoholu velmi vzrůstá riziko nádorů zažívacího traktu, ledvin, močového měchýře i jiných.
Pozor na slunění – Chraňme se spálení a nadměrné expozici slunci. Mírné slunění nám jistě dělá dobře. Pobyt na ostrém poledním slunci a dlouhé slunění zvyšuje riziko nádorů kůže, především melanomů.
Jezme hodně ovoce a zeleniny – V dnešní době již není problém si nakoupit zeleninu a ovoce po celý rok. Nezapomeňme denně na to, že potřebujeme ovoce i zeleninu v několika denních dávkách, na svačiny i jako hlavní jídlo například místo večeře.
Méně tuků a uzenin – Naše běžná strava zatěžuje organizmus množstvím živočišných tuků. Uzeniny jsou velmi oblíbené, ale je potřeba je v jídelníčku omezit. Většina z nás jí oběd v jídelnách na pracovišti, děti ve školách. Je proto vhodné se zaměřit doma na správnou výživu a upravit alespoň večeře podle zdravého jídelníčku a nezapomínat na ovoce.
Hlídejme si svou váhu Udržujme se ve fyzické kondici, zacvičme si alespoň jedenkrát denně. Pokud nám hrozí nadváha, snažme se jí snížit cvičením i rozumnou dietou. Většinou stačí jen přísně omezit množství denních dávek stravy a zachovat zeleninu a ovoce.
Pozor na rizikové pracovní podmínky – Je potřeba se chránit proti možným toxickým látkám. Mnohé profese vyžadují každodenní styk se škodlivinami a je nutno hledat co nejlepší ochranu. Azbest, vinylchlorid, PVC, prach, dehet, chemické látky, to je jen krátký výčet některých škodlivých látek. Nespalujte plastové materiály. Ohrožujete sebe i své okolí.
U žen je nutné pravidelné gynekologické vyšetření každoročně a pravidelné sledování prsou – Samovyšetřování prsou by měla provádět každá žena již od mládí. Při podezření (zatvrdlá bulka, uzlina v podpaží, vtahování bradavky, změna tvaru prsu, výtok z bradavky, bolestivost prsu) je nutno vyhledat odborného lékaře okamžitě. Prsa by měla být sledována při pravidelných gynekologických prohlídkách. Pokud toto vyšetření váš gynekolog neprovádí, vyhledejte jiného, nebo se obraťte na vašeho praktického lékaře. Od 50 let by bylo vhodné, aby měla každá žena každoročně udělán mamogram, tj. rentgenové vyšetření prsou, zatím to však v naší republice není možné. Gynekologické vyšetření pravidelně v minimálně ročních intervalech je potřebné. Při výtoku z rodidel, mimořádném krvácení, bolestech vyhledejte gynekologa okamžitě.
Sledujme svůj celkový stav – Při zvýšené únavnosti, při zvětšených uzlinách, pokud se objeví krev ve stolici, máme dlouhodobější průjmy nebo zácpu, zvětšuje se mateřské znaménko, je velmi tmavé, má nepravidelný tvar i povrch, pokud je krev v moči, pokud stále pokašláváme nebo chraptíme bez nachlazení, prostě pokud máme jen trochu podezření, že není něco v pořádku, okamžitě vyhledejme lékaře. Na Masarykově onkologickém ústavu v Brně funguje každodenně konsiliární onkologická ambulance, kam může přijít kdokoliv bez objednání se svými potížemi a bude vyšetřen odborným onkologem.
Zjistěte si informace o výskytu nádorů ve vaší rodině – Asi 5-10% nádorů může být dědičného původu. Jedná se hlavně o nádory prsu, vaječníků, kolorekta, ale i jiné typy nádorů mohou být vzácně dědičné. Dědí se náchylnost, nikoliv nádor samotný. Pokud zjistíte, že se ve vaší rodině vyskytl určitý typ nádoru opakovaně, u více jak dvou blízkých příbuzných, a máte podezření na dědičnou formu, máte možnost konzultovat situaci s klinickým genetikem. Určí vám výši rizika onemocnění a navrhne preventivní program. Může být provedeno i vyšetření genů, tam, kde je to indikované, a zjistit, kdo má velké riziko onemocnět a kdo nikoliv. Genetická ambulance na Masarykově onkologickém ústavu je na objednání a je možné si návštěvu domluvit telefonicky. S prevencí nádorů musíme začít sami u sebe a uvědomit si, že zdraví je obrovský dar a nesmíme s ním hazardovat. Není potřeba se bát lékařských prohlídek. Ve velké většině bude nález v pořádku a bude se jednat o banální záležitost. Pokud však propásneme začátek nádorového onemocnění a nebudeme si příznaků všímat, hrozí nám to, že léčba nebude úspěšná.
Začněme s prevencí dnes, neodkládejme nic na zítra.