Téměř polovina populace je postižena křečovými žilami. Možná, že i vás trápí naběhlé vyduté žilnaté „obloučky“, zejména na dolních končetinách, provázené otoky a bolestmi nohou. I když se vám váš problém zdá být zanedbatelný, protože křečové žíly považuje mnoho postižených za problém „kosmetický“…
… v každém případě navštivte lékaře, protože zanedbání léčby může vést k závažným zdravotním komplikacím.
U tohoto postižení se žíly prodlužují, rozšiřují a vznikají na nich městky čili varixy. Nejdříve se na nohou, nejčastěji v oblasti lýtek, začnou objevovat rozšířené žíly, které pozvolna vystupují nad úroveň pokožky. Později, pokud nebyla zahájena léčba, se vytvoří žilní „uzle“ a pacient si začne stěžovat na bolesti nohou, jejich „mravenčení“ a otoky. V noci se mohou v dolních končetinách objevovat křeče, což je znakem zhoršené látkové výměny. Varixy se mohou vytvořit též v konečníku-tzv. hemoroidy a varikózní žíly se mohou objevit i kolem ženského vnějšího genitálu v těhotenství
Jaké jsou příčiny křečových žil? V žilách jsou umístěny četné chlopně, které brání krvi, aby neproudila nesprávným směrem. Když dojde k poruše funkce těchto chlopní, mohou se vytvořit křečové žíly. V případě žil dolních končetin toto postižení obvykle začíná v konečníku. Krevní tok v žilách dolních končetin je vždy jednosměrný: zezdola směrem k srdci. Pokud dojde k poškození žilních chlopní, nemohou již zajistit proudění krve směrem k srdci, dochází ke zpětnému toku krve od srdce, výsledkem je zvýšený tlak a roztažení žil.
Vznik tohoto onemocnění podporuje vrozená náklonnost k tvorbě křečových žil, dědičná dispozice. Na dalším rozvoji choroby se může podílet ztížení průtoku krve zaškrcením nevhodnými punčochami či těsně přiléhajícím oblečením. V mnoha případech zhoršuje stav křečových žil i těhotenství tlakem zvětšené dělohy na hlavní odtokovou žílu v břiše.
Zvláště náchylní k tvorbě křečových žil jsou lidé, kteří tráví hodně času stáním, např. ženy v domácnosti, prodavačky, číšníci, ale i policisté a chirurgové. U většiny populace se křečové žíly objevují kolem třicátého roku, nejvíce mají s varixy potíže muži po šedesátce.
Křečové žíly většinou nejsou nebezpečné. Výjimečně může dojít k zevnímu krvácení – např. při pádu nebo nárazu, které může vypadat hrozivěji, než tomu ve skutečnosti je. Někdy dochází k poruchám odtoku krve a ucpání žíly, následkem toho vznikají ekzémy, krvácení pod kůží. Křečové žíly mohou způsobit též tvorbu bércových vředů, které se lehce infikují a jejichž léčba je velmi zdlouhavá. Horší už je to při vzniku zánětu hlubokého žilního systému dolních končetin, kdy stav pacienta může být velmi vážný a je třeba ho léčit v nemocnici, protože se mohou objevit závažné zdravotní problémy.Nejobávanější komplikací je plicní embolie (vplavení krevní sraženiny do plicních žil), jež ve většině případů končí smrtí.
Poškozené žilní chlopně nelze opravit Lékaři radím postiženým, aby povzbudili krevní oběh tím, že budou pravidelně cvičit a nosit podpůrné ponožky, punčochy. Měli by se vyhnout dlouhodobému stání i sedu se zkříženýma nohama. Nohy pokud možno co nejčastěji pokládat na podložku. Strava bohatá na vlákninu bude předcházet zácpě, čímž se snižuje riziko vzniku hemoroidů. Nejčastější formou léčby je dnes operativní odstranění křečových žil. Při křečových žilách malého rozsahu pomáhají preparáty z planých kaštanů. Ve většině případů však bývá operace dříve nebo později nutná. Po operaci je většina pacientů bez potíží, ovšem tvorbu nových křečových žil nelze vyloučit.
Vyvážená strava, pravidelné sportovní aktivity mohou pomoci předcházet vzniku křečových žil. Velmi vhodným sportem je plavání, které stejnoměrně zatěžuje celé tělo a usnadňuje návrat krve z dolních končetin do tělního oběhu.
Autor: -kš-