Meridián obalu srdce – osrdečník – krevního oběhu – jin
Čas: 19.-21. hodina
Do činnosti se dostává obal srdce – krevní oběh. V této době člověk velmi dobře vnímá. Je to čas vhodný pro poslech hudby a divadelních her, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krémů na bolestivá místa.
Obecná charakteristika: jinová dráha probíhající sestupně od hrudníku k ruce.
Průběh dráhy meridiánu: Začíná v srdci, klesá skrze bránici dolů a spojuje horní, střední a dolní část medidiánu trojohřívače. Druhá větev proudí do oblasti žeber, vede okolo podpažní jamky na vnější stranu nadloktí a podél něj k onybu paže a přes předloktí i dlaň až k nehtu prostředníčku. V dlani se jedna krátká větev stáčí a u nehtového lůžka prsteníčku se spojuje s meridiánem trojohřívače.
Orgány a okrsky pod jejím vlivem: cévní a nervový systém, srdce, hrudník, žaludek, horní končetiny
Nálady: radost
Element: oheň
Rovnováha energie: vnitřní klid, uvolněnost, sebedůvěra, spokojenost
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Křečovité bolesti na vnitřní straně předloktí a v ohybu lokte, dále problémy se srdcem projevující se pocitem plnosti anebo silným bušením srdce, pocity horkosti v dlaních, zrudnutí tváře a zežloutnutí očního bělma. Onemocnění mozku, migréna, epilepsie, nevolnost a zvracení, angina pectoris, škytavka, poruchy prokrvení, ochrnutí, stavy vyčerpanosti, zhroucení oběhového systému nebo šok.
Psychické projevy energetické nerovnováhy:Sklon k ustavičnému hlasitému smíchu, duševní neklid.Dále trudomyslnost, pocity viny, zasmušilost, žárlivost, neklid, pocity napětí.
Meridián Tří ohňů – jang
Čas: 21.-23. hodina
Doba činnosti „tří zářičů“ – tělo se připravuje na spánek, proto bychom neměli činit nic pro jeho aktivaci. Nekouříme a vynecháme jídlo.
Obecná charakteristika: jangová dráha probíhající vzestupně od ruky k hlavě.
Průběh dráhy: Dráha vede od vnější strany prsteníčku přes hřbet ruky k zápěstí nahoru předloktím přes loket k zadní straně nadloktí a k zadní straně ramen. Odtud stoupá přes ramena a pod hrudní kostí se stáčí do hrudníku. Vnitřní větev vede skrze osrdečník do bránice a zde sjednocuje úrovně horního, středního a dolního ohřívače (dolní část břicha – oblast kolem žaludku – hruď). Vnější větev vede po straně krku směrem nahoru podél zadního okraje ucha a uvnitř obkružuje tvář. Jedna malá větev vede skrze ucho a před uchem vystupuje na povrch, stoupá až k vnějšímu konci obočí a zde se spojuje s meridiánem žlučníku.
Orgány a okrsky pod jejím vlivem- uši oči, postranní části hrudníku, lokty, ramena
Element: oheň
Rovnováha energie: pocit lehkosti, veselost, vyrovnanost, naděje
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Nahluchlost, pocity hučení v uších, bolestivý zánět hrdla, pocení, poruchy termoregulace, oběhové potíže, poruchy funkce lymfatického systému a oslabení imunity, alergie, zadržování tekutin a toxinů v organismu, otoky v průběhu dráhy, bolest vnějšího koutku oka, opuchnutí tváře v prostoru jařmové kosti, bolesti za uchem a na vnější straně ramena, v oblasti nadloktí, lokte a předloktí, neschopnost používat prsteníček. Onemocnění ucha, poruchy rovnováhy, hučení a šelest v uších, bolesti v kloubech, v paži nebo v ramenou, zažívací potíže, stav vyčerpání.
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nedostatek vstřícnosti ve společenských vztazích, přílišná starostlivost o sebe a své blízké. Dále zoufalství, beznaděj, osamělost, trudomyslnost, syndrom vyhoření.
Meridián žlučníku – jang
Čas: 23.-1. hodina
Začíná pracovat žlučník. Ti, kdo mají s tímto orgánem potíže, se obvykle v tuto dobu budí nebo nemohou spát.
Obecná charakteristika: jangová dráha, probíhající sestupně od hlavy k noze.
Průběh dráhy: Začíná ve dvou větvích z vnějšího očního koutku. Jedna větev vede klikatě po straně hlavy, pokračuje za uchem přes krk k ramenům, odtud dále směrem dolů podél dolních žeber k partii boků. Druhá větev vede vnitřkem těla skrze tvář, běží přes krk a hrudník směrem dolů k játrům a ke žlučníku. V oblasti boků se spojuje s první větví. Energetická dráha potom vede skrze kyčelní kloub po vnějším okraji stehna ke kolenu, po bérci k vnějšímu kotníku přes nárt až ke konci čtvrtého prstu. Na nártu se jedna malá větev stáčí příčně přes chodidlo k palci a přináší energii do meridiánu jater.
Orgány a okrsky pod jejím vlivem: uši, oči, hrudník, játra, žlučník, hýždě, kolena, dolní končetiny
Element: dřevo
Rovnováha energie: skromnost, pochopení, tolerance, shovívavost, podnikavost, kreativita
Fyzické projevy energetické nerovnováhy: Žlučníkové potíže a žlučové kameny, hořkost v ústech, bolesti v podžebří, časté vzdychání, vysychání pokožky, zvadlá barva obličeje, povrchu chybí mastnota a vláha, pocit horka stoupajícího po vnější straně lýtka a stehna. Dochází také k působení na stav kostí, i když tato funkce náleží ledvinám. Bolesti hlavy v čelní oblasti a u koutků očí, ztuhlost šíje a ramen, bolestivý otok v jamce nad klíční kostí a v podpaží, zánět uzlin v podpaží nebo na krku, samovolné pocení, záchvaty horečky nebo zimniční třesavky, vnější bolesti kloubů v místech průběhu dráhy, na žebrech, kyčlích, kolenou, kotníku, nepohyblivost prstu vedle malíčku u nohy. Onemocnění očí a uší, bolesti hlavy, napětí v šíji, bolesti v kříži, svírání v hrudi, bolesti kyčelního kloubu a kolena, městnání krve v nohách.
Psychické projevy energetické nerovnováhy: Nedostatek tvořivosti, nesamostatný úsudek, zamlžené myšlení, neschopnost praktického uskutečnění životních plánů, zvýšená pozornost vůči detailům – puntičkářství, nadměrné přebírání zodpovědnosti, chronická nespokojenost, netrpělivost, ustavičná vznětlivost. Dále vztek, hněv, nerozhodnost, bezmocnost.
Informace čerpány z knih : Andělé léčí Světlem – Trudi Thali, Učebnice základů Reiki – Jarmila Riegerová
Pro www.cestakduze.webnode.cz napsala Světluška. Článek nebo jeho části je možné šířit dál pouze pro osobní potřebu a k nekomerčním účelům, pokud bude připojeno celé znění této poznámky včetně aktivního odkazu na uvedené stránky. Děkuji za respektování této podmínky.
Více zde: http://cestakduze.webnode.cz/meridiany/meridianove-drahy/