Abyste si mohli užít plnohodnotný život i ve stáří, je potřeba být zodpovědný už v mládí. V tomto článku vám tedy přinášíme tři tipy, jak udržet váš mozek v kondici.

Myslet v mládí na naše stáří je poměrně obtížné. Vypadá to jako vzdálená budoucnost. Jenže pokud na ni budete už ve svých nejlepších letech myslet, váš mozek vám za to poděkuje. V následujících řádcích vám proto přinášíme tři aktivity, s jejichž pomocí udržíte váš mozek dlouhodobě v kondici.

Čtení knih

Nejen ty nejoblíbenější knihy dokáží doslova divy. Jestliže budete pravidelně číst, nejenže tak předejdete Alzheimerově chorobě a podobným nemocem, ale také budete šťastnější. Některé studie dokonce ukazují, že čtenáři často bývají sebevědomější a mají také větší empatii. Projděte si tedy žebříčky knih a zjistěte, jestli v nich nenajdete svůj další oblíbený titul nebo sérii. S jeho pomocí pak zasejete semínko, jehož plody budete sklízet i v důchodu.

Hrajte šachy

Šachy jsou královskou zábavou. Naštěstí jsou i relativně jednoduché na pochopení a zabaví při nižších úrovních obtížnosti. Nemusíte proto být nový Magnus Carlsen, abyste si mohli užít kvalitní partii šachu. I v tomto případě jde o aktivitu, která zatěžuje váš mozek, a tím pádem ho udržuje aktivní. Čím více budete hrát, tím lepších výsledků pak dosáhnete. Jestliže tedy přidáte k vaší každodenní rutině v podobě čtení i občasnou partičku šachu, můžete být v klidu. Uděláte tak maximum pro mentální zdraví vašeho budoucího já.

Co dál?

Způsobů, jak snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby a podobných nemocí, je hned několik. Nejdůležitější ovšem je udržet váš mozek neustále aktivní. K tomu může dopomoct například učení nových jazyků, hraní na hudební nástroj apod. Skvělou aktivitou jsou také deskové hry. Tuto aktivitu přidejte kdykoliv – například až v pokročilejším věku. Užijte si čas se svými dětmi nebo vnoučaty, a zároveň tak udělat něco dobrého pro váš mozek. Případně začněte psát, hrajte hry, u nichž je potřeba zapojit paměť, luštěte křížovky… Možností je hned několik. Záleží tedy jen na vás, jakou z nich si nakonec vyberete.