Vzhledem k tomu, jak dlouho nejen u nás, ale i ve světě řádí Covid, už si většina z nás ani nepamatuje, kdy jsme vstoupili naposledy bez nějaké ochrany dýchacích cest do obchodu.

Šíření nákazy i přesto kdovíjak nezpomaluje, a tudíž je velmi pravděpodobné, že zahalené obličeje budeme mezi obchodními regály potkávat i nadále.

Hlavní je kvalita

I když v prvopočátku bylo možné nosit přes obličej takřka všechno, co lidem přišlo pod ruku, už dávno to neplatí. Dnes je potřeba uvnitř budov nosit výlučně respirátory, případně jejich povolené alternativy. Nikde však není vyloženě nařízeno, o který typ se má jednat. Na českém trhu jich totiž můžete koupit více.

Špatnou volbou jsou modely označené jako N95, což jsou respirátory čínské provenience. Nemusí se za všech okolností jednat o šunty, nicméně nikdy zde nebudete mít jistotu prvotřídní kvality. Mnohem efektivnější jsou české respirátory s označením FFP2.

Jsou v mnoha ohledech lepší. Nejenže respirátory FFP2 disponují mnohem lepšími ochrannými filtry, ale rovněž lépe drží na obličeji. Tento fakt je zásadní, jelikož můžete mít sebelepší filtr, ale bez dokonalého utěsnění vám bude k ničemu. Hlavně proto je lepší sáhnout po českém výrobku a nepreferovat čínské produkty.

Český respirátor může být sice o něco málo dražší, ovšem není tomu tak vždy. Například výrobce GOOD MASK nabízí dokonce možnost objednat si u nich sadu masek zdarma, pouze za cenu dopravy.

Vhodné alternativy

Respirátory jsou obecně docela levné zboží, a když navíc vlastníte speciální nealkoholovou dezinfekci, můžete je používat i několikrát za sebou. Takto lze nosit i nano roušky, respektive nákrčníky.

I ty se pyšní vysokou ochranou proti virům, nicméně ty skutečně kvalitní jsou už docela drahé a rovněž se nedají používat donekonečna. Speciální ochranná vrstva u nákrčníků vydrží maximálně pět vyprání.

Komentáře