Ledování
Vložte do chirurgické rukavice nebo plastového sáčku několik kostek ledu a zabalte do vlhké žínky. Aplikujte na přední část hráze (kde byl proveden nástřih nebo došlo k roztržení) nebo podle potřeby na zadní část (kde jsou hemoroidy). Ledování po dobu dvaceti minut každé dvě až tři hodiny snižuje bolest a zmenšuje otok. Pokud budete mít při ledování nohy výše nad plochou, na které budete ležet, a pánev bude výš než srdce, dojde ke zmenšení otoku rychleji.

Lehké kontrakce svalů pánevního dna
Svaly pánevního dna se skládají ze tří vrstev, které uzavírají spodní část pánve. Rozprostírají se jako síť mezi stydkou kostí a kostrčí (viz dále). Během porodu se tyto svaly mohou potrhat nebo poškodit při nástřihu hráze. Pokud chcete zmenšit otok, snížit bolestivost a urychlit hojení hráze pomocí zlepšeného prokrvení, radíme vám provádět kontrakce svalů pánevního dna.
Vsedě nebo vleže na zádech mírně (řiďte se podle bolestivosti) stáhněte svaly pánevního dna, jako byste chtěla zadržet moč a střevní plyny. Opakujte po dobu 2 minut každé 2 až 3 hodiny. Toto cvičení urychluje hojení hráze. Nebojte se, že vám při stahování svalů pánevního dna popraskají stehy – v průběhu cvičení se k sobě tkáně přibližují.
Rada: Toto cvičení má větší vliv na snížení otoku a následně také bolesti, když je pánev výš než srdce (můžete zvednout spodní část lůžka nebo si podložit hýždě polštáři).

Vhodné polohy
Kvůli otoku a bolestivosti hráze možná máte problémy se sezením nebo se při sezení necítíte pohodlně. V tom případě je vhodné položit na židli či křeslo polštář a před usednutím stáhnout svaly pánevního dna (viz cvičení 3.2) a hýždí. Až se posadíte, uvolňujte pomalu sevření svalů pánevního dna a hýždí. Zkontrolujte si, že máte spodní část zad a chodidla pevně opřená. Bude se vám sedět pohodlněji.
V prvních týdnech po porodu je pro vás vhodnější ležet nebo sedět než stát. Když stojíte, gravitace táhne vnitřní orgány dolů, směrem k uvolněnému pánevnímu dnu. Namáhají se vazy, které drží močový měchýř a dělohu, a vytahují se případné stehy. Pokud musíte vstát, stáhněte svaly pánevního dna (cvičení 3.2), vtáhněte břicho a přitom vydechujte (břišní dýchání). Díky tomu zůstanou svaly pánevního dna sevřené a předejdete tak bolesti.

Uzamčení hráze
Než zakašlete nebo kýchnete, pokuste se stáhnout svaly pánevního dna, abyste předešla bolesti a zbytečnému tlaku na stehy. Totéž provádějte před jakoukoliv činností, která namáhá spodní část břicha – například vstávání, chůze nebo zvedání dítěte.

Nakladatelství Portál autor: Dumoulin


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015