Posilování prsou a paží - kliky Jednoduché cvičení – kliky – má mnoho variant. My Vám ukážeme 5 základních, ale sami jistě přijdete na další způsoby. Kilky mají tu výhodu, že k nim nepotřebujete nic. Navíc je to cvik, u kterého je brzy znát zlepšení Vaší síly a výdrže. Budete-li cvičit pravidelně, už za 2-3 týdny zněkolikanásobíte počet kliků, které zvládnete během jedné série…


Klik "obyčejný" – základní

Posilování prsou a paží - kliky


Posilujeme zadní stranu paží (tricepsy) a prsní svaly. Tento cvik je základní klik. Od něj se odvozují ostatní varianty. Ale i toto základní provedení si můžeme zpestřit, například delší výdrží v dolní poloze nebo se ti zkušenější mohou při návratu do horní polohy odrazit a tlesknout dlaněmi o sebe a dopadnout zase na dlaně v horní nebo střední polze poloze – pozor na obličej :-).
 


Klik na kolenou

Posilování prsou a paží - kliky


Je to snadnější varianta "základního" kliku. Pažím odlehčíme tím, že se nohy o zem opírají koleny a ne špičkami. Vhodné pro začátečníky nebo pro ženy.
 


Klik "široký"

Posilování prsou a paží - kliky


Obtížnější varianta. Ruce dáme více od sebe a můžeme je třeba vytočit směrem ven od těla.
 


Klik s nohama na židli

Posilování prsou a paží - kliky


Chceme-li zvýšit zátěž a také procvičit další (horní) část prsních svalů – dáme si nohy na vyvýšené místo a pak už cvičíme jako klasický klik – čím máme nohy výše, tím je větší zátěž na prsa a na tricepsy. Pokud dáme nohy opravdu vysoko, procvičujeme tak už spíše ramena . Extrémní polohou je klik s nohama opřenýma o zeď a kliky provádíme hlavou dolů – toto nikdy necvičte bez záchrany. Je to cvik pro opravdu zdatné a zkušené.
 


Klik do strany

Posilování prsou a paží - kliky


Kliky se dají také dělat na jedné ruce. My si ukážeme přece jen o něco snadnější variantu tohoto cvičení – klik do strany. Můžeme si pomoci větším roztažením nohou a také ruce si dejte více od sebe (do šířky). Zvyšuje se zde zátěž na tricepsy.

Další tipy

 • Pokud chcete, aby cvičené kliky byly stejné, dejte si pod obličej třeba houbičku a nosem se jí vždy v dolní poloze dotkněte.
   
 • Kliky cvičte v sériích a vždy si dejte alespoň 2-3 minuty pauzu.
   
 • Před začátkem cvičení se dobře protáhněte – třeba si udělejte pár kliků o zeď.
   
 • Jen pouhým vytočením dlaní měníme způsob zatěžování svalů na pažích.
   
 • Stanovte si cíl – první týden třeba 20 kliků za den. Kliky můžete dělat i v průběhu dne třeba po 5, nemusíte je dělat všechny najednou. Další týden si dejte cíl 30-40 denně – za měsíc jich hravě zvládnete 200 i více za den.

 

Foto: sportovniweb.cz

Komentáře