Bereme-li jako vzorek zetě slušně vychované, starající se o rodinu a především pracujícího. Ten zbytek se nesmí zlobit, ale nesplňují očekávání ani konkrétní tchýně, ani očekávání své manželky nebo okolí.

V podstatě je hodně pravdy na tom, že i v tomto vztahu se biologicky opačná pohlaví přitahují. Na vědomé bázi si to zřejmě uvědomuje málo těchto dvojic, ale výzkum svědčí o opaku a navíc to má i logiku. Takže milé tchýně i milí zeťové, mějte se navzájem rádi dál, prospěje to i lidem kolem vás, především vaším ženám a dětem. Tchánové jako takoví jsou od přírody za normálních okolností k zeťům vstřícní a mnohdy si s nimi rozumějí lépe než se svými manželkami. Vyráží spolu do hospůdky na jedno točené, kde vedou chytré chlapské řeči a je jim spolu dobře. A snachy? Většinou je zbožňují a jsou pyšní na to, jak si syn dobře vybral.

Ale podívejme se ještě na tchýně dál. Vztah snacha a tchýně je ovšem již úplně jiná káva. Ve velkém procentu rodin se vede urputný mocenský boj o lásku a náklonnost syna a vyžadují se důkazy, že vztah k mamince je silnější, pevnější, navždy a nějaká „ jeho žena „ se s nimi nemůže srovnávat. Málokterá tchýně pochopí, že jde o dva typy lásky a láska k manželce a láska k matce je něco, co se nedá vůbec srovnávat. Chtějí srovnávat nesrovnatelné. Jde zkrátka o jiné druhy lásky. Berou snachu jako tu zlou, která jim odloudila syna, připravila je o něj a navíc by chtěla mít v rodině jakousi vážnost a vyžaduje korektní vztahy.

Má tu drzost vychovávat svoje děti podle svých představ a k večeři vařit to, co sama uzná za vhodné. Navíc se brání veškerým radám a nařízením svojí tchýně a nerespektuje ji jako vůdčí osobu a organizátorku synovy rodiny. Velkou chybu dělají ty snachy, které se neozvou, mají strach nebo jsou příliš svázané úctou ke starším, byť by to byl kdokoliv. Tiše pláčí v koutku, maximálně si postěžují kamarádce a očividně trpí v manželství, které je nevybíravě válcováno tchýní a jejím zasahováním do věcí, do kterých jí vůbec, ale vůbec nic není. Každý jsme odrazem svojí původní rodiny, a tak není divu, že snacha vaří jiný guláš než maminka jejího manžela, že nežehlí i ponožky, jak byl syn z domu zvyklý, že volný čas věnuje jiným věcem, než ho věnovala „ ta druhá „. Proboha… snachy……..probuďte se z toho tyranství a stanovte svojí tchýni jasná pravidla. Nebude vás přepadávat kdykoliv se jí zachce a doufat, že vás přistihne při něčem, co jí se zrovna nezamlouvá a bude vás kritizovat a následně žalovat synovi a tchánovi, popřípadě vašim rodičům, ale trvejte na tom, aby návštěvu vždy dopředu ohlásila. Dejte jí jasně najevo, že její rady sice vyslechnete, zvážíte je, ale jinak si to budete dělat přesně tak, jak to chcete vy. Že jste přeci jen o několik desítek let mladší, žijete v jiné době a v jiných možnostech a tomu přizpůsobujete i svůj denní režim, výchovu dětí, údržbu domácnosti apod. Samozřejmě buďte chytré a ani náznakem nekritizujte tchýni vy. I ona má svůj život, žije si ho podle svého a nezatěžujte ji žalováním na jejího syna, na její výchovu apod. Vycházejte z toho, že každá matka to dělá nejlépe jak umí.

Pokud tchýně nebude respektovat vaše požadavky a dále vám bude komplikovat manželství a vaše rodinné vztahy, potom je již jediná cesta. Přestaňte se se svojí tchýní stýkat a zakažte jí chodit k vám do bytu. Ale pozor! Nikdy nesmíte zakazovat svému manželovi, aby ji libovolně navštěvoval, stejně jako vašim společným dětem. Mají k babičce úplně jiný vztah než vy a babička k nim také. Tuto věc udělá jen snacha hloupá. Ta nadmíru inteligentní se snaží udělat si z tchýně spojence, bude si ji hýčkat a nosit téměř na rukou. Samozřejmě, za předpokladu, že tchýně je normální a nepatří do rukou psychologa, psychoterapeuta nebo dokonce psychiatra. . .Pozor – kolem nás je spousta chytrých snach i tchýní, které spolu dobře vycházejí, respektují se a udělají ráj na zemi i synovi a dětem. Takovéto tchýně jsou obětavé, milují celou synovu rodinu a užívají si lásky všech až do své smrti. Vy ostatní se snažte být také chytré, vyplatí se to oběma stranám. Nakonec i snachy umějí svým tchýním udělat ze života peklo, ale to už je jiná kapitola……

Autor: Iva Hédlová

Komentáře