V současnosti se stále častěji setkáváme s jevem, že lidé pociťují negativní účinky na tělo a mysl po konzumaci určitých potravin. Škodlivé látky možno oslabit vhodnou protilátkou – nejčastěji kořením, které je do jídel přidáno. Je například známo, že brambory by se měly vařit s kmínem, aby se zmírnilo nadýmání a negativní vliv alkaloidu solaninu, který je obsažen v zelených a naklíčených bramborách a jenž může způsobovat migrénu a otupělost.
Indická medicína – ájurvéda – má systém protilátek široce rozpracován.
Potraviny vyvolávající různé negativní projevy obvykle nepatří do skupiny tzv. optimálních potravin pro lidskou výživu, jakými jsou běžná zelenina, celé zrna, proso, luštěniny, ovoce, ořechy, semena a voda.
Reakce nejčastěji vznikají na potraviny, které patří na okraj sféry optimální lidské výživy. Jsou to například rostliny nočního stínu (brambory, rajčata, paprika, baklažán, tabák), maso (hlavně červené), vejce, mléko a produkty z něho, stimulanty jako káva, černý čaj a alkohol.
Makrobiotika se s touto otázkou vyrovnává celkem jednoduše; svým adeptům doporučuje vyhnout se daným potravinám a tím pádem i jakýmkoliv negativním reakcím.
Ne každý je však schopný anebo ochotný takto radikálně omezit svoje výživové možnosti, a proto většina lidí pokračuje v konzumaci nevhodných potravin a musí snášet všechny z toho plynoucí důsledky.
Indická medicína v tomto směru projevila větší soucit s lidským egocentrismem a jeho touhou po expanzi a nabízí teorii zmírňujících a harmonizujících látek.
Podstatou této teorie je poznání, že každá potravina má svou specifickou, unikátní energii, kterou se projevuje a působí v lidském trávicím systému. Ájurvéda nás nabádá co nejlépe se obeznámit s typem energie v té které potravině.
Optimální potraviny jsou ty, jejichž energie je v souladu s energií lidského těla a mysli; jejich konzumace nezpůsobuje v organismu disharmonii a těžkostí. Potraviny okrajové sféry naopak disponují energií silné vyhraněnou jedním směrem (jin -jang, chlad – teplo, tma – světlo atd.) a tímto směrem unášejí tělo i mysl. V podstatě možno říci, že proces trávení je vlastně procesem harmonizace mezi energií přijímané látky s energií organismu.
Mnohdy je namístě otázka, proč se tento proces podobá spíše souboji, a kdo z něho vlastně vychází jako vítěz. Když vezmeme do úvahy počet narůstajících alergií, degeneračních chorob, případů duševní rozháranosti a pod., uvědomíme si, že ze střetu s jídlem člověk stále častěji vychází jako poražený.
Ájurvéda navrhuje konzumovat potraviny se silné vyhraněnou energií v kombinaci s látkami, jejichž energie má vyrovnávající, zmírňující účinek.
Příklady vhodných potravin:
Negativní účinky kávy zmírníme přidáním muškátového ořechu anebo kardamonu.
Silné účinky černého čaje se sníží, pokud čaj vaříme se zázvorem,hřebíčkem a kardamonem.
Jogurt bude snáze stravitelný, pokud do něj přidáme trošku pepře, kmínu anebo zázvor.
Zahleňovací vlastnost mléka se hodně sníží, pokud ho ohřejeme s troškou šafránu,skořice anebo muškátového ořechu.I lidé, kteří mají mírnou alergii na mléko, ho obvykle snášejí v této podobě.
Plody rostlin nočního stínu (brambory, rajčata, paprika, baklažán) si zásadně vyžadují přípravu s různými kořeními. Brambory je vhodné připravovat s pročištěným máslem ghí anebo rostlinným olejem, s petrželovou natí, pažitkou, kmínem, majoránkou, čínskou petrželí silatro anebo s indickými kořením: kari, param masala nebo s černými hořčičnými semeny. Použitím správných koření podstatně oslabíme expanzivní sílu rostlin nočního stínu.
Vejce je vhodné připravovat s cibulí, petrželí a kurkumou.
Negativní účinky masa oslabíme přidáním pálivé papriky. Je zajímavé, že orientální národy maso téměř vždy připravují s použitím hojného množství nejrůznějších bylin a koření, což ulehčuje jeho stravitelnost pro lidský organismus. Pokud se někomu zdá divná kombinace ryby s citronem, pomůže, pokud si uvědomíme, že citron obsahuje látky zmírňujíce negativní účinky rybího masa.
Luštěniny mohou kvůli vysokému obsahu dusíkatých látek způsobovat zažívací těžkostí a nadýmání. Těmto vlivům se částečně vyhneme jejich správnou přípravou. Je vhodné luštěniny namáčet před vařením, vodu z namáčení vždy slít a taktéž slít vodu po prvním převaření. Luštěniny třeba dále vařit s kurkumou, kmínem, česnekem, hřebíčkem, pepřem anebo zázvorem.
Nepříjemné důsledky požití alkoholu zmírníme žvýkáním kávové lžičky kmínu anebo jednoho či dvou semen kardamomu.
Teorie zmírňujících látek a protijedů je v ájurvédském systému medicíny rozpracovaná. Škodlivé látky možno oslabit vhodnou protilátkou, nevyjímajíc ani skutečné jedy. Podle učení ájurvédy na každý jed existuje protijed.
Cílem této teorie samozřejmě není propagovat konzumaci zdraví škodlivých potravin; používání zmírňujících látek nikdy neodstraní negativní účinek beze zbytku, ale aspoň je do jisté míry neutralizuje.
Ájurvéda zastává názor, že je lepší, aby převážnou část výživy člověka tvořily potraviny z optimální sféry a teorii vyrovnávajících látek nabízí pro ty případy, kdy z nějakých příčin příležitostné sáhneme za potravinou do okrajové sféry.
Z knihy: Zora Doval – Ájurvéda