Jedení nebo úplné nejedení masa je osobní volbou. Zatímco někteří lidé si nemohou ani představit myšlenku na opuštění masa, jiní mohou zjistit, že vegetariánský životní styl je zdravější a udržitelnější.
Agentura pro rakovinu Světové zdravotnické organizace (WHO), Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny, vydala v říjnu 2015 znepokojující zprávu.
Tato zpráva, založená na studiích prováděných 20 let, posuzovala potenciál vyvolání rakoviny u dvou nejpopulárnějších druhů masa na světě – tmavého a zpracovaného.
Tmavé maso zahrnuje všechny druhy svalového masa, jako je hovězí, vepřové, skopové, jehněčí, telecí a koňské.
Zpracované mas ozahrnuje maso, které prošlo procesy, jako je solení, zrání, fermentace a uzení, a není již ve svém přirozeném stavu.
Zpracované maso mimo jiné zahrnuje pastrami, salám, sušené hovězí, párky, šunku, klobásy, masité placičky, konzervované maso a masitou omáčku.
Podle zprávy je pravidelná konzumace zpracovaného masa spojena s kolorektálním karcinomem. Odborníci uvádějí, že osoba, která konzumuje 50 gramů zpracovaného masa každý den, si zvyšuje riziko této rakoviny.
Odborníci dále upřesnili, že zatímco konzumace zpracovaného masa samotného není tak karcinogenní, riziko se zvyšuje při pravidelné občasné konzumaci dalších druhů masa ve spojení se zpracovaným masem.
Přestože je nutriční prospěch nezpracovaného masa platným argumentem, zdravotní rizika pro někoho, kdo pravidelně konzumuje maso, převažují nad výhodami, zvláště při zvážení mnohých vegetariánských náhrad schopných zajistit stejnou výživu.
Pokud se týče vaší stravy a zdraví, je mimořádně důležité učinit dobře informované rozhodnutí. Ať už se rozhodnete odstranit maso z vaší stravy nebo jednoduše snížit jeho spotřebu, musíte vědět, jak to ovlivní vaše tělo.
1) Zlepší se zdraví vašeho srdce
Zánět je obranným mechanismem vašeho těla proti útoku mikroorganismů a virů způsobujících nemoci.
Nicméně některé potraviny, jako je maso, jsou zánětlivé a mohou zánětu umožnit přetrvat. Přetrvávající zánět je příčinou závažných onemocnění včetně srdeční choroby.
Neu5Gc je molekula nevytvářená v těle, ale nalézající se v tmavém mase.
Když jíte tmavé maso, vaše tělo reaguje na tuto cizí molekulu aktivací tělesného zánětu jako imunitní reakce, podle studie z roku 2015 publikované v Proceedings of the National Academy of Sciences. Když jíte maso pravidelně, vaše tělo neustále reaguje tímto způsobem, což umožňuje přetrvávání zánětu.
Navíc tmavé maso obsahuje sloučeninu s názvem L-karnitin, která spouští ucpávání tepen, když reaguje se střevními bakteriemi, podle studie z roku 2013 vydané v Nature Medicine. Ucpané tepny jsou nejčastější příčinou úmrtí souvisejících se srdeční chorobou.
Na druhé straně vegetariánská strava je většinou protizánětlivá a pomáhá chránit vaše srdce.
2) Ochráníte se před rakovinou
Zánět je příčinou různých potenciálně smrtelných nemocí a rakovina je jednou z nich.
Zpráva WHO jasně ukazuje karcinogennost tmavého masa a zpracovaného masa, která se dále zvyšuje pravidelnou spotřebou jakéhokoli jiného druhu masa.
Dřívější studie také nalezly spojitosti mezi spotřebou masa a zvýšeným rizikem jistých rakovin.
Vysoká spotřeba masa je spojena s výskytem kolorektálního karcinomu (což zahrnuje rakovinu tlustého střeva, konečníku a střev), podle studie z roku 2004 vydané v Environmental and Molecular Mutagenesis.
Studie dále uvádí, že pokud je maso vařeno nebo i uzeno při vysokých teplotách, uvolňuje chemikálie, které mění lidskou DNA a činí lidi náchylnějšími k rakovině.
Vegetariánská strava tato rizika nevykazuje.
Podle studie z roku 2009 vydané v British Journal of Medicine mají vegetariáni nižší riziko výskytu jistých druhů rakoviny (kromě jiných i žaludku, vaječníků a močového měchýře) než konzumenti masa.
Přechod z nevegetariánské stravy na vegetariánskou snižuje žlučové kyseliny a neutrální steroly a následně snižuje riziko rakoviny tlustého střeva.
Žlučové kyseliny a neutrální steroly jsou tuky, které se vyskytují u výkalů a ve velkém množství jsou vysoce rizikovým činitelem pro rakovinu tlustého střeva.
3) Vaše šance na delší život se zvýší
Konzumace masa, zvláště tmavého masa a zpracovaného masa, může váš život zkrátit.
Podle studie z roku 2003 vydané v The American Journal of Clinical Nutrition analýza dlouhodobých stravovacích vzorů tisíců lidí z Ameriky a Evropy ukázala, že vegetariáni a ti, kteří jedí velmi malé množství masa, žijí déle.
Podle studie z roku 2012 vydané v Archives of Internal Medicine z tisíců lidí, jejichž stravovací vzory byly studovány, zemřeli ti, kteří konzumovali více tmavého masa, dříve na srdeční chorobu a rakovinu.
Studie dále uvádí, že ti, kteří konzumují denní porci tmavého masa, si zvyšují pravděpodobnost smrti o 13 procent, což vyskočí na 20 procent, je-li tmavé maso zpracované.
Nahrazení masa ve vaší stravě vegetariánskými zdroji bílkovin, jako jsou mléčné výrobky, luštěniny a ořechy, může prodloužit délku vašeho života.
4) Zhubnete
Když lidé přejdou ze stravy, v níž dominuje maso, na stravu s nízkým nebo žádným obsahem masa, začnou hubnout zároveň s tím, jak se v rámci celkové výživy obracejí na nízkokalorickou rostlinnou stravu.
Podle studie z roku 2007 vydané v Obesity byla čistě rostlinná veganská strava (nulová spotřeba zvířecího masa a živočišných produktů, jako jsou mléčné výrobky) spojena s podstatným snížením hmotnosti u lidí s nadváhou při období pravidelného sledování 1 až 2 roky.
Vegetariánská a veganská strava je bohatá na celozrnné potraviny, zeleninu a ovoce, což jsou neskutečně bohaté zdroje vlákniny. Vláknina byla vždy pozitivně spojována s nižším indexem tělesné hmoty (BMI) a hmotnosti. Navíc rostlinné potraviny jsou bohatší na výživu a chudší na kalorie.
Lidé, kteří dodržovali vegetariánskou stravu, shodili o 2 kg a ti, kteří dodržovali veganskou stravu, shodili o 2,5 kg více než lidé, kteří jedli nevegetariánskou stravu, podle studie z roku 2015 publikované v Journal of General Internal Medicine.