TOTO ZCELA ZMĚNÍ VÁŠ POHLED NA ČERVENOU ŘEPU: S TĚLEM DĚLÁ NEUVĚŘITELNÉ VĚCI

Tuto zeleninu dokonce často používal už Hippokrates k léčbě různých onemocnění.

Dlouhá léta se červená řepa využívá k léčbě onemocnění krve, jako například anémie či nedostatek železa, protože toho má červená řepa velmi velké množství.

Ve skutečnosti je po česneku hned druhou zeleninou s nejvyšším obsahem železa. Vzhledem k množství, v jakém se česnek a červená řepa konzumují, ji můžeme klidně zařadit na první místo.

Kromě toho, červená řepa obsahuje i mnoho jódu. Z běžné zeleniny ho má více pouze kapusta. Je také známá tím, že stimuluje metabolismus a dodává tělu potřebné výživné látky, hlavně antioxidanty.

Proč zařadit červenou řepu do svého jídelníčku?

1. Červená řepa bojuje s oxidativním stresem a poškozeními, které způsobují volné radikály. Za to jsou odpovědné hlavně látky jako betalainy a polyfenoly.

2. Posiluje stěny krevních cév a kapilár, za což vděčí vysokému obsahu vitamínů skupiny B.

3. Červená řepa je bohatá na kyselinu listovou a draslík– chrání srdce, dále hořčík posilující kosti, fosfor a železo – zvyšují produkci energie a nakonec jód, který zajišťuje biosyntézu hormonů štítné žlázy.

4. Vitamíny B12 a kyselina listovápodporují tvorbu červených krvinek.

5. Kyselina listovádále regeneruje a omlazuje tělo tím, že stimuluje tvorbu nových buněk.

7. Betacyaninyv červené řepě mají silný protirakovinný účinek prostřednictvím utlumování množení rakovinných buněk.

8. Vysoký obsah vlákniny podporuje dobré trávení a vstřebávání živin.

9. Červená řepa urychluje metabolismus. To je velmi nápomocné hlavně pro lidi snažících se zhubnout, ale i pro sportovce, kteří potřebují hodně dostupné energie.

10. Vstřebávání vitaminu Dz jídla je mnohem efektivnější za přítomnosti látek z červené řepy.

11. Červená řepa se ukázala jako účinná potravina na prevenci demencea ostatních neurogeneratívních onemocnění.

12. Červená řepa obsahuje více pektinunež jablko či mrkev. Pektin je v těle odpovědný za vázání a odplavování těžkých kovů a radioaktivních látek.

Pektin také předchází vzniku jiných onemocnění, zamezuje šíření škodlivých bakterií ve střevech a má také silné protirakovinné účinky, hlavně u leukémie.

Jak vidíte, léčivé vlastnosti červené řepy jsou opravdu všestranné.

Tak co, přesvědčili jsme vás o výhodách konzumace červené řepy? Pokud stále ne, tak na závěr uvedeme ještě pár jejích vlastností.

Tak například snižuje špatný cholesterol, snižuje vysoký krevní tlak, pročišťuje a regeneruje játra, zlepšuje mozkové funkce, má antisklerotické účinky a zefektivňuje metabolismus tuků.

Komentáře