Muž ve středním věku žertuje s kolegy v práci: „Být otcem je skvělé! Mám 2 úžasné děti … ale moje žena má 3! “
Možná se dobře baví a konverzace se ještě rozproudí dál, faktem je, že mnoho žen má dnes pocit, že místo pomoci v domácnosti a spolehnutí se na jejich podporu musejí vychovávat a starat se i o své drahé polovičky.
V roli šéfkuchařky, řidičky, učitelky, zdravotní sestry, uklízečky, koordinátorky speciálních událostí a nápravné důstojnice se mnoho maminek cítí vyčerpaně, zejména, pokud ještě pracují.
Na vině nejsou děti, ale manžel!
Bohužel, mnohým ženám, i navzdory všem úskalím, které mateřství přináší, způsobují ještě větší stres jejich manželé.
Podle průzkumu televizního pořadu Today, kterého se zúčastnilo 7000 matek, průměrná maminka hodnotí svůj stres na úrovni 8,5 z 10, a až 46% žen se vyjádřilo, že jim manžel způsobuje větší stres než děti!
Vědci shrnuli tyto výsledky následovně:
Maminky mají největší stres z toho, že nestihnou během dne udělat vše, co je potřeba.
3 ze 4 maminek, které mají partnera, tvrdí, že většina povinností ohledně rodičovství a domácnosti je na jejich bedrech.
1 z 5 maminek se domnívá, že hlavním zdrojem jejího stresu je nedostatečná výpomoc od partnera.
Vědci z Padovské univerzity dokonce zjistili, že se to odráží i na fyzickém zdraví, když jeden z partnerů zemře.
Když přijde manžel o manželku, jeho zdravotní stav se zhorší, ale když přijde manželka o svého manžela, její zdravotní stav se zlepší a lépe zvládá i stres a depresi.
Vědci se domnívají, že za vším stojí fakt, že muži se více spoléhají na své partnerky a naopak.
Proč muži stresují své ženy?
Muži mohou trochu přidat
Ve hře je určitě více než jedno téma. Na jednu stranu maminky od svých partnerů očekávají stejnou angažovanost a podporu při péči o rodinu, zejména v organizování setkání, návštěv u lékaře a v domácích pracích.
Dokonce i v rodinách, kde oba partneři pracují na plný úvazek, je běžné, že žena musí tyto věci zvládat sama.
Co s tím?
Pokud jste si vědoma toho, že povinnosti a odpovědnosti nejsou mezi vámi a vaším partnerem rozděleny rovnoměrně a spravedlivě, promluvte si s ním o tom.
Pokud to pomůže, sepište společně seznam všech drobností, co je potřeba během každého týdne udělat, a popřemýšlejte, jak si je rozdělit.
Vyzkoušejte například společný plánovací kalendář, ke kterému budete mít oba jednoduchý přístup přes telefon či počítač, a nebudete muset mít obavy, že některý z vás na něco důležité zapomene.
Ženy mohou trochu ubrat
Každá mince má dvě strany. Je snadné obvinit partnera, že v domácnosti nepomáhá či nenese žádnou odpovědnost. Muži však skutečně mají zájem být co nejlepšími otci či manželi!
Někdy je však problém v tom, že maminky svým partnerům nedůvěřují dostatečně na to, aby jim tuto zodpovědnost svěřily.
Co s tím?
Ženy mívají úžasné vize, co se týče jejich dětí či rodiny. Pokud se však neprovádějí přesně podle jejich představ, je pro ně jednodušší provést jejich samy jako požádat partnera, aby vstoupil do dění a přispěl svou troškou.
Snažte se odolat tomuto pokušení! Važte si toho času, který máte na načerpání energie, a prožijte ho péčí o sebe sama. Klidně i za tu cenu, že vaše děti jsou venku nemožně oblečené.
Dodejte vašemu soužití jiskru
Když začne celý ten kolotoč rodičovství, velmi často jde váš vztah s partnerem na „druhou kolej“. Takto to však ve vztahu nemá fungovat! Nejste jen rodiče, jste přece také partneři … a jste i jednotlivci!
Pěstováním láskyplného vztahu dokážete změnit hodně nejen z krátkodobého, ale i dlouhodobého hlediska.
Jak toho dosáhnout?
Udělejte, co bude ve vašich silách, abyste každý víkend věnovali nějaký čas jen jeden druhému: bez dětí, bez práce a bez rušivých elementů.
Udržování silného vztahu mezi vámi dvěma vám může pomoci překonat ty náročné dny, kdy se vám chce křičet či plakat, nebo se ukrýt ve skříni s hromadou jídla, které by vás uklidnilo.
Pokud je rodina založená na silném vztahu partnerů, je to prospěšné pro všechny – pro vás, vašeho partnera i vaše děti.
Zdroj: www.electropiknik.cz