Obtěžují, způsobují svědění, narušují intimní život.Jsou opakovaně léčeny, opakovaně vznikají. Skoro každá žena je zkusila, mnohé opakovaně. Řeč je výtocích. V poslední době jsou častou diagnózou v gynekologických ambulancích. Nejčastěji jsou léčeny antimykotiky – léky na potírání kvasinkových infekcí. Často se také stává, že kultivace ze stěru je negativní a výtoky přesto všechno trvají. Co je vlastně příčinou těchto potíží ? Pohled čínské medicíny na tento problém je poněkud odlišný od pohledu moderního. Snaží se zohledňovat nejenom aspekty vnější ale také vnitřní.

    Při zohledňování vnějších příčin se veliký důraz klade na výživu. Hodně hlenotvorných potravin v jídelníčku jako mléčné výrobky, produkty z pšeničné a žitné mouky, sladkosti atd. můžou být příčinou vzniku „vlhkosti v slezině-slinivce“, nadměrného zahlenění a také výtoků. V dobrém úmyslu pro racionální stravování může nadmíra ochlazujících (hodně syrové zeleniny a ovoce) a nedostatek zahřívajících potravin oslabit slezinu-slinivku a vést ke vzniku vnitřního chladu a vlhkosti a způsobit také výtoky.

   Z vnitřních příčin je výtok způsobený často nedostatečností ledvin. Při oslabení jejich „jangového“ – zahřívajícího aspektu je trvalý bílý nebo čirý výtok doprovázený chladem a pobolíváním v podbřišku, bolestmi zad, častým a nadměrným močením hlavně v noci, měkkou stolicí a často ranními průjmy. Při oslabení jejich „jinového“ – vyživujícího aspektu je lepkavý výtok s pocitem tepla doprovázený návaly horka, nespavostí s případným nočním pocením, zácpou, závratěmi.

   Výtoky z oslabení sleziny-slinivky jsou žlutobílé, doprovázené únavou, bledým obličejem, nechutenstvím, nadýmáním, opakovanými průjmy, sklonem k otokům.

    Hojný, viskózní, zapáchající výtok často až tvarohovité konzistence doprovázený svěděním pochvy, podrážděností, nespavostí, bolestmi v podžebří, suchem v hrdle, bušením srdce je způsobený horkostí ze stagnace energie jater a často současnou vlhkostí ve slezině-slinivce z jejího oslabení.

   Léčba všech typů výtoků by měla být komplexní, tzn. léčebné postupy fytoterapie a/nebo akupunktury by měly současně doprovázet změny v jídelníčku a myšlení.</p > MUDr.M.Majerčík (PMC Praha)