Mnoho žen důvěrně zná jeho nejčastější projevy – akné, bolesti hlavy a zad, citlivost prsů, břišní nadýmání, křeče, zadržování vody, praskání pokožky, náladovost, deprese, nutkání k častějšímu jídlu, chuť na sladké a asi 100 dalších nepříjemných pocitů. Objevují se přibližně týden až deset dnů před menstruací a pak vymizí.

Premenstruální syndrom (PMS)

Je to porucha, která postihuje velké množství (až 70 %) žen v období jednoho nebo dvou týdnů před začátkem menstruace. Přibližně 5 % žen udává tak prudké projevy, že jim znemožňují normální život.

Řadu let byly ženy s PMS léčeny jako psychicky labilní, dnes už víme, že jde o fyziologicky podložený problém.

Proč některá žena trpí PMS a jiná ne, zůstává otázkou. Jednou z hlavních příčin může být hormonální nerovnováha – vysoká hladina estrogenu a nedostatek progesteronu po ovulaci. Hormonální výkyvy vedou k zadržování tekutin, které ovlivňují krevní oběh, čímž dochází ke snížení množství kyslíku přiváděného do dělohy, vaječníků a mozku.

Nestálá hladina krevního cukru je rovněž významným faktorem. PMS je spojován i s potravními alergiemi, změnami v metabolizmu uhlohydrátů, hypoglykémií a poruchou vstřebávání.

Při léčbě premenstruálního syndromu, dále jen PMS, je správná životospráva velmi důležitá.

Jezte častěji a v menších dávkách. Preferujte dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, celozrnných obilnin a chleba, luštěnin, ořechů a semen, drůbeží maso a ryby. Všechny uvedené potraviny mají, mimo jiné, nízký glykemický index a jejich konzumací se zbavíte nízké hladiny krevního cukru, která se projevuje u lidí, kteří mají dostatek energetických zásob ve formě tuku a glykogenu, ale nemohou ho použít. Jedna z teorií podezírá nízkou hladinu cukru jako jeden z faktorů PMS.

Dodržujte pravidelnou tělesnou aktivitu

I "obyčejná" chůze může být velice prospěšná. Pohyb zvyšuje množství kyslíku v krvi, čímž podporuje vstřebávání živin a vylučování toxických zplodin z organizmu. K snížení premenstruálních bolestí se stále častěji doporučuje olej z pupalky dvouleté 1000 mg 3x denně, která zvyšuje hladiny esenciálních mastných kyselin, vitamin B6 max. 50 mg denně a B-komplex, vše formou výživových doplňků.

Neméně důležitý je i dostatečný přísun tekutin.

Čaj z listí maliníku má protikřečové účinky a může snižovat stahy.

Třezalka obsahuje hypericin, což je přírodní povzbuzující prostředek na zlepšení nálady, má zároveň protizánětlivé účinky. Tlumí menstruační bolesti, relaxuje napjaté svaly. (Nedoporučuje se dlouhodobé užívání bez porady s lékařem).

Listy pampelišky působí proti plynatosti a snižují napětí v prsou

Rozmarýn lékařský je vhodný proti křečím, nadýmání a celkově zklidňuje nervovou soustavu. Příprava nálevu z bylinek je snadná. Stačí přelít polévkovou lžíci sušené drogy vroucí vodou a nechat deset minut odstát, scedit a případně lehce dosladit medem.

Fenyklová semena jsou účinná při vyrovnávání výkyvů hladiny hormonů a jsou tudíž při překonávání PMS velmi vhodná.

Vynechte nebo alespoň omezte pití kofeinových a alkoholických nápojů. Kofein souvisí s citlivostí prsů a stimuluje centrální nervovou soustavu a bývá jednou z příčin úzkostných a podrážděných stavů. Káva je rovněž diuretikum a může z organizmu odstraňovat mnoho důležitých živin.

Ke zmírnění křečí používejte výhřevné podložky nebo termofory. Zvýšením tělesné teploty dosáhnete vyššího přítoku krve do stydké oblasti a uvolnění svalstva.

V souvislosti s PMS je dobré vědět, že konzumace alkoholu a kávy (a užívání jiných diuretik) způsobuje zvláště ztrátu hořčíku, který je důležitý pro posílení imunitního systému, pomáhá při stavbě kostí, má význam pro srážení krve (proti trombóze), potlačuje stresové a depresivní stavy, napomáhá oběhovému systému a mimo jiné je potřebný pro uvolňování energie z glukózy.

Podle posledních poznatků může hořčík preventivně působit proti kardiovaskulárním onemocněním a osteoporóze. Účinně pomáhá proti porodním křečím a bolestem těhotných žen. Pozor! Hořčík může snižovat účinnost tetracyklinových antibiotik a pacientky s ledvinovými nemocemi se musí před užíváním hořčíku poradit s lékařem (hořčík napomáhá ukládání vápníku a draslíku).

Máte dostatek hořčíku (magnézia)? 

Sledování hladiny hořčíku by mělo být běžným úkonem, neboť jeho nízká hladina zhoršuje průběh prakticky každé choroby. Lékařské vyšetření ukáže Vaše krevní hodnoty a jedině tak budete s jistotou vědět,které důležité látky Vám chybí. Průměrně máme v krvi jen 0,76 mmol/l hořčíku, avšak teprve když jeho hladina v těle vzroste na 0,9 mmol/l můžeme skály lámat.

Protože hořčík – to je minerál mládí a zdraví a je činný všude v těle. Je vhodné dodat, že postačující množství hořčíku nemůžeme získat pouze z potravin. Stravu bohatou na přírodní hořčík (fíky, ořechy, tmavá listová zelenina, banány, ryby, celozrnné obilniny) musíme doplnit ještě přípravkem o obsahu 400 mg magnézia denně, nejlépe při jídle.

Denní doporučená dávka pro dospělého člověka 300 – 600 mg denně. Těhotné a kojící matky minimálně 350 mg denně.

Iva Hédlová podle Reader´s Digest

photo credit: day 96: period pain via photopin (license)