Vyskytuje se až u 7-8 neplodných žen bez jiné zjevné příčiny neplodnosti. Spermie, které jsou nositelem poloviny genetické informace a jejich životaschopnost je nutností přirozeného oplodnění, se stále častěji stávají cizorodým materiálem a jsou na své cestě za vajíčkem likvidované imunitním systémem.

Nedosáhnou svého cíle a tím pádem nemůže dojít k oplodnění přirozenou cestou.

Je nutné použít umělé oplodnění, které v tomto případě také nebývá příliš úspěšné a navíc představuje jistou zátěž pro organizmus ženy.

Je nutné si položit otázku, proč alergie na spermie – původně ženským organizmem akceptovatelný substrát – nabývá tak gigantických rozměrů? Příčina pravděpodobně nebude jediná, bude spíše multifaktoriální. Zkusme se zamyslet nad každým v úvahu připadajícím faktorem zvlášť :

1) Bezpečná antikoncepce umožňující nechráněný pohlavní styk a tím vystavování poševní sliznice častému kontaktu s ejakulátem. Důležitým aspektem, který ovlivňuje tento typ alergizace je jistě i menší nebo větší traumatizace poševní sliznice při pohlavním styku a vznik mikro-trhlinek na jejím povrchu. Tím dochází k přímému kontaktu ejakulátu s krví a tím i imunitního systému ženy – který je tím senzibilizovaný. Při dlouhodobé senzibilizaci může imunitní systém svou reakci zaměřit na likvidaci spermií.

2) Složení mužského ejakulátu – nejen v průběhu života, ale také v průběhu jediného dne se náš organizmus dostane do kontaktu s mnoha tisíc chemickými látkami, pocházejícími z potravin, vzduchu, vody, atd. které se následně vylučují do sekretů a exkretů vylučovaných organizmem. Jako možná součást mužského ejakulátu dráždí sliznici ženy a nutí její imunitní systém k obranné reakci.

3) Mnoho chemických látek mezi které patří běžně užívané konzervační látky, barviva, ochucovadla, ale také alkohol, složky cigaretového dýmu, složky chemicky nebo tepelně upravovaných potravin a mnohé složky životního prostředí jsou silnými alergeny a „dráždí“ imunitu ženy k přehnaným rekcím.

Jaká je teda případná prevence a léčba? Z pohledu moderní – západní medicíny je to chráněný pohlavní styk a užívání kortikoidů po dobu třech měsíců.Celostní pohled tradiční čínské medicíny zahrnuje také zklidnění imunitního systému a zlepšení plodnosti pomocí akupunktury a bylin.Léčba by měla zahrnovat také racionalizaci jídelníčku a vynechání alergizujících potravin a umělých přísad v potravinách.

Autor: MUDr.M.Majerčík, Dr.Ac.