Je to úkaz, který vyrostl vedle dalších produktů cestovních kanceláří na počátku 90. let. Statisíce žen v různém věku plní autobusy a letadla, aby v letních měsících vyrazila do středomořských destinací za cvičením.

Společně s dalšími kamarádkami (ve vyjímečných případech se svým partnerem) podstupují dvoufázový aerobik na plácku v kempu, nebo u bazénu před hotelem. Jedna skupina žen se rekrutuje z více méně začínajících cvičenek, co se nedávno rozhodly, že udělají něco se svou postavou a podlehly svůdné představě, že po návratu budou o pár kil lehčí. Do druhé velké skupiny patří ženy, které civičí 3-4 týdně pravidelně a již několik let a nedokáží si představit, že by dovolenou strávily jinak. Obojí je chvályhodné, ale má to i své zápory.

První skupina se vystavuje hned několika nebezpečím. Cvičení v tropických teplotách a ještě k tomu dvakrát denně je pro netrénovanou ženu příliš velkým nárazem. Takový šok může znamenat, že jí cvičení definitivně odradí anebo vyloženě uškodí jejímu zdraví.

Druhá skupina přehání v jiném smyslu. Pokud čtyřikrát týdně trávím v tělocvičně a nedokážu kompenzovat svojí aktivitu jinak, neumím alespoň v době dovolené vypnout a tělocvičnu nahradit kulturou, společnou dovolenou s blízkými, nebo turistikou, doháním svoje snažení do nebezpečného extrému a vystavuji se riziku vzniku chronických onemocnění pohybového aparátu.

Pokud jste závislí na sportu, je to jistě mnohem lepší než kouření, alkohol nebo drogy. Zkuste se však zamyslet nad tím, zda jedna vynechaná hodina nebo dovolená na jiný způsob neznamená pro vaši psychickou i fyzickou pohodu mnohem víc. Zeptejte se ostatních jak tráví volný čas a zkuste se inspirovat. Třeba zjistíte, že výšlap po horách s přáteli anebo poznávání cizích kultur je právě to, co vás baví téměř tolik jako aerobik.