Velké, často až přehnané požadavky na pracovní výkony, vysoké finanční nároky, prostředí plné stresu, ale i špatné mezilidské vztahy se často projeví různými duševními poruchami. Jejich léčení je složité a podmínkou je odstranění příčin, které tyto problémy způsobují.

Používání některých bylinek podle osvědčených receptů může však i při těchto potížích významně pomáhat.

Čaj štěstí podle Messéquého

Tento čaj se skládá ze stejných dílů natě sporýše, máty a květu lípy. Připravíme a užíváme ho obvyklým způsobem. Čaj snižuje pocit úzkosti, strachu, pomáhá při neuróze, depresi a zlepšuje náladu.

Hysterie a psychické deprese

K jejich odstranění nebo zmírnění dobře poslouží směs stejných dílů natě routy, meduňky a květu pivoňky. Jednu lžíci směsi zalijeme 1/4 1 vody a necháme přikryté vyluhovat 15 minut. Scedíme a pijeme 1 dl ráno nalačno, zbytek večer před spaním.

Depresivní stavy

Když se nám zdá, že se nám nic nedaří a všechno je špatné, zkusme vymačkat čerstvou šťávu z natě třezalky a užívat třikrát denně lžíci s troškou vody. Můžeme si také uvařit ze 2 lžic nasekané drogy na 1/2 1 vody třezalkový čaj a pít jej ochucený medem a citronem.

Antidepresivní čaj

Ke dvěma dílům natě dobromysli přidáme po jednom dílu natě třezalky, vrbky a meduňky. Čaj osladíme medem a pijeme 2-3krát denně.

Další recept

Čaj připravíme ze stejných dílů kořene kozlíku a listu meduňky. Jednu lžíci směsi dáme do 3 dl vody, pomalu ohříváme až do varu a necháme přikryté vychladnout. Pomalu, po částech vypijeme vlažný čaj během 3-4 hodin.

Hypochondrie

Pro lidi, kteří mají pocit, že jsou více nemocní, než je to doopravdy, se doporučuje čajová směs ze stejných dílů natě meduňky máty a routy. Do hotového čaje přidáme ještě lžičku kozlíkové tinktury.

Chorobné nechutenství – anorexie

Při tomto onemocnění, které často postihuje hlavně mladou generaci, vypijeme několikrát denně šálek kopřivového čaje, do něhož přidáme lžičku švédských nebo kapek vlastní výroby podle receptů na stranách 222-223. Součástí léčby jsou koupele celého těla v odvaru z mateřídoušky nebo tymiánu.

Otřes mozku

Smícháme stejné díly kořene kozlíku a roztlučených plodů jalovčinky. Jednu lžíci směsi namočíme do 1/4 1 vody, necháme 12 hodin macerovat, krátce povaříme a necháme přikryté vychladnout. Scedíme a přidáme lžičku tinktury z prhy. Teplý čaj pijeme po polovině množství několik dní ráno a večer.

Iva Hédlová podle Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidového léčitelství