Lekce jógy jsou u nás už delší čas hodně na výsluní, není divu, v době, vytížení a vystresovaní lidé se potřebují protáhnout i zrelaxovat. Prospěšná je však i lidem, kteří už nežijí aktivním pracovním životem.
Začít se dá kdykoliv a proto se poměrně dost rozšiřují i nabídky lekcí přímo pro seniory. Ti díky józe dostanou příležitost pořádně se protáhnout, zrelaxovat, naučí se naslouchat vlastnímu tělu, jsou flexibilnější, jóga nezatěžuje klouby a posílí celé tělo.
Co si vzít na lekci jógy pro seniory
Na cvičení je ideální lehké oblečení, které nijak neomezuje v pohybu. Nejdůležitější je, abyste se cítili dobře, proto by mělo být oblečení co nejpohodlnější. Ke cvičení se používá speciální podložka na cvičení, kterou leze koupit v podstatě kdekoliv v obchodě se sportovním zbožím.
"To, že na lekci jógy senioři, ať už ženy či muži, přijdou je jasným signálem, že jsou rozhodnuti se aktivně podílet na udržení svého zdraví, krásy i dobré nálady. I přes potíže, které zralý věk postupně přináší, jsou stateční, odhodlaní se hýbat a dělat pro sebe maximum," uvádí na svých webových stránkách Jógasféra lektorka Ilona Voborská.
A jaká jóga se na lekcích pro seniory cvičí
Cvičí se stejné ásany (polohy) a cvičební prvky jako na jiných lekcích, jen jemněji a pomaleji, s kratšími výdržemi, s drobnými úpravami pro snížení zátěže a častějším využití pomůcek – podložením deky pod kolena nebo bříška dlaní při citlivých zápěstích, nebo vsunutí bločku pro zvýšený sed, využívá se židlí při fyzických omezeních nebo se opírají o zeď pro větší jistotu apod.
"I se seniory se věnujeme zklidnění a pranajámě (dechovým cvičením) v úvodu lekce, učíme se plně prodýchnout plíce a vnímat vnitřní prostředí v těle. Při rozcvičení se zaměřujeme na aktivaci endokrinního a lymfatického systému, prohřátí kloubů bez zátěže, protažení šlach na předloktí a prstech, rozpohybování fascií (pojivových tkání) celého těla a probuzení pánevního dna," uvádí lektorka.
Náplň lekce však odráží potřebu předcházet hlavním rizikům, která vyšší věk přináší, jako je oslabený zrak, špatná stabilita, nebezpečí pádů, zkracování šlach a snížení pohyblivosti kloubů.Hodně se při cvičení věnují cvikům na posilování okohybných svalů a také balančním pozicím.
Ty podporují vnímání těla v prostoru a posilují vnitřní stabilizační systém a svaly nohou. Pohyb svalů kolem kostí je jasným signálem pro tělo, aby budovalo kostní hmotu. Balanční pozice jsou tedy účinnou prevencí pádů, což je zejména u seniorů velmi důležité.
Mezi další hlavní specifika seniorských lekcí patří vyhýbání se rychlým přechodům směrem nahoru a dolů, kvůli kolísání krevního tlaku. Také se nezaklání hlava, aby nedošlo k uskřípnutí křehkých cév krku mezi obratle.
Foto: spiritualgrowthcenter