KvětinyNa květiny je vždy příjemný pohled a navíc podporují tok pozitivní energie čchi. Rostliny v květináčích a čerstvě řezané květiny jsou pro byt nejlepší. Mrtvé květiny naopak vytvářejí negativní čchi, a tak jakmile začnou vadnout, vyhoďte je. Vhodnou alternativu pro zaměstnané lidi představují květiny umělé.

Musí být však čisté a bez prachu, jinak se na nich bude usazovat a stagnovat negativní čchi. Sušené květiny nejsou z hlediska Feng Shui přijatelné – jsou zbavené veškeré vody, jde v podstatě o mrtvou hmotu, prostor touto energií zvláštně těžkne a také jakoby vysychá.

Různé květiny mají různou energii a tím i vliv na naše prostředí a smysly. Ideální jsou  rostliny v kořenáčích s kulatými listy a barevnými květy. Ostré dlouhé listy palem a podobných rostlin mají naopak energii jako nůž – bodavou a ostrou. V následujících krátkých bodech Vám přinášíme výčet obzvláště vhodných květin a rostlin, které jistě naplní váš dům či byt příjemnou pozitivní energií.

Čím jsou květiny pestřejší, tím lépe. Podle Feng Shui je pět obzvláště prospěšných květin:

Pivoňka
symbolizuje lásku, bohatství a čest. Traduje se,že pivoňky přinášejí bohatství.

Chryzantéma
je květina štěstí a smíchu. Symbolizuje pohodlí a uvolnění. Nejběžnějšími květinami při oslavách čínského nového roku jsou právě pivoňky a chryzantémy

Bílé magnólie a orchideje
symbolizují ženskost, dobrý vkus a vyrovnanost

Lotos
posvátná květina buddhistů symbolizuje čistotu.  

Bambus
využijte  jedinečné energie bambusu a podpořte  své štěstí ! Na výhonky bambusu můžete pověsit červenou stuhu s mincemi. Také můžete několik stonků bambusu ve váze svázat červenou stuhou.  

Ke zlepšení vztahů Vám mohou pomoci květiny. Kupte dvě stejného druhu, postavte je do vázy a umístěte ji v západní části domu či bytu, ideálně k oknu. Květinám měňte denně vodu.

Stromy rostoucí před domem by neměly zakrývat vchod. Vyvolává to tísnivý, klaustrofobický pocit a ztěžuje přítok pozitivní energie čchi.

Vysoké či popínavé rostliny mohou pomoci zmírnit negativní energii  trámů a ostrých rohů. Nechejte je pnout se, nebo vyšší květiny postavte před ostré roky.

Pokud to půjde vyvarujte se kaktusů a rostlin s ostrými tenkými listy – vysílají bodající energii a v jejich přítomnosti se můžete cítit nepříjemně. Velmi vhodné jsou kvetoucí rostliny s kulatými listy.

Sušené květiny a vazby nejsou z hlediska Feng Shui příliš vhodné. Jde o mrtvou energii. Vhodnější jsou květiny umělé.Ovšem i o ně se pečlivě starejte – utírejte z nich prach a omývejte je.

Rozdělení  rostlin podle  elementů

 

   

element dřeva

kapradina, hortenzie, vavřín, muškát, lichořeřišnice, balkónová růže, kolopejka, kroton,  schefflera,  filodendron, fíkus, klívie

element ohně

ibišek, zlatokvět, agáve, primulky, fuchsie, oleandr, tulipán,  amarylis, anturie

element země

sněženka, vitálka, bungevilea, keříčková kopretina, vřesovec, dracéna, filodendron, ibišek, kapraď

element kovu

plamének – clematis, okrasné traviny, povíjnice, petrklíč, primulka, azalka, muškát okrasný listem, fíkus benjamina, brambořík, tchýnin jazyk

element vody

mochna, pomněnka, helxine, zimní fiala,pelargonie, levandule, kamélie, sloní noha, zelenec-pavouk, sleziník

"specialisté" pro  více zón v bytě

strelície, svlačec, pomerančovník, citroník, hrnková minirůže, orchidej

Fuchsie – pokud ji umístíme, tak abychom ji měli stále na očích, dodává  mnoho energie. Vyrovnává emocionální napětí a vyrovnává náladu.

Azalka – je rostlina "zprostředkovatel". Působí harmonizačně na ostatní květiny i člověka

Klívie – působí na nás inspirativně a dokáže i harmonizovat. Vhodná pro zónu rodiny a bohatství.

Oleandr – je rostlina "zprostředkovatel". Má harmonizující účinky, umí  rozvinout  silnou intuitivní komunikaci se svým pěstitelem. Pak kvete obzvlášť krásně. Pomáhá zahnat chmurné myšlenky a posiluje naději a důvěru.

Pomerančovník – posiluje a harmonizuje, jeho plody aktivují energii, mají očistný účinek. Rostlina posiluje imunitní systém.

Tulipán – přináší spirituální energii. Má  aktivující účinek a pohlcuje negativní energii. Ideální rostlina pro oblast slávy, neumísťovat do centra a zóny kariéry.

Schefflera – působí především jako  posilující prvek, ideální pro zónu rodiny a bohatství.

Filodendron – působí jako harmonická posila, má velmi inspirativní vliv především na ženy.

Kroton – může vyvolat, či podpořit impuls lásky, popřípadě již existující cit zesílit. Ideální pro zónu rodiny a bohatství, vhodný i pro ostatní.

Kapradina  – její energie působí povzbudivě a inspirativně. Ideální pro zónu bohatství a rodiny. Není vhodná pro zónu vědění  a kariéry.

Ibišek – obzvláště žlutá odrůda působí posilující, harmonizující a inspirující energií. Ideální pro zónu pracovní, vhodná i pro ostatní.

Primulka  – je rostlina "zprostředkovatel". Má bohatou škálu barev a každá z nich dává s rozdílnou intenzitou do pohybu léčivé impulsy – ty poté  harmonizují city. Člověk se díky tomu mění k lepšímu. Barvu vybírejte intuitivně.

Hrnkový vřesovec – působí na lidi o okolní květiny  silně harmonicky, šíří kolem sebe duchovní léčivé účinky, pomáhá při smutku. Ideální pro zónu partnerství, vědění, nikoliv pro kariéru.

Fikus benjamina –  je rostlina "zprostředkovatel". Pomáhá řešit problémy a zmírňovat smutek. Ideální pro zónu dětí, přátelství ne pro kariéru.