Obývací pokoj se používá pro množství činností – pro odpočinek, jako rodinná místnost, kde se hrají hry, a jako pokoj pro zábavu, kde se sleduje televize a poslouchá hudba.
V některých domácnostech, obzvlášt v bytech, může mít obývací pokoj připojenou jídelní plochu nebo se jeho část může používat jako prostor pro pracovnu nebo kancelář. Mají-li být tyto rozmanité funkce úspěšně posilovány, je důležité zařízení pokoje.
Obývací plochy by měly být příjemné. K tomu může pomoci barevné schéma.
Důležitá je take proporce. V přestavěných stodolách nebo skladištích s velkými otevřenými prostory a vysokými stropy je lepší sestavit spíše male skupinky nábytku, než se snažit vytvořit uvnitř prostoru jediný pokoj.
V malých pokojích se snažte mít knihovny a obývací stěny nízké, jinak bude mít pokoj vysoko položené těžiště a zdánlivě bude vytvářet jakousi hradbu.
Zvlášť důležité je zahradit pracovní nebo kancelářskou plochu, abychom nemuseli neustále myslet na práci, když se budeme snažit odpočívat.
Sezení
Obývací pokoje jsou plochy jin plné pohodlných, látkou potažených sedaček, které mají také charakteristiku jin. Křesla a pohovky s vysokými opěradly na záda a ruce jsou ochranné a symbolizují formace želvy, draka a tygra, které nabízejí podporu těm, kteří v nich sedí. Podnožka stojící poblíž značí pozici fénixe.
Osoby sedící v pokoji by neměly pokud je to možné, sedět zády ke dveřím.
Hosté by se měli při příchodu cítit vítaní, proto jim nabídněte nejlepší místa proti dveřím. V pokojích, kde křesla a pohovky nestojí zády ke stěně, vytvoříte stabilitu za sedačkami tak, že tam umístíte stůl nebo knihovnu.
Vždy je nejlepší, má-li nábytek zakulacené rohy. Pokud z hlavní obývací plochy vedou dveře do ložnice, ujistěte se, že nábytek nevysílá z rohu do ložnice „jedovatý šíp“. Dveře od obývacího pokoje nechávejte otevřené.
Zády ke dveřím
Máte-li hosta, který mluví víc, než by měl, posaďte ho zády ke dveřím, aby se omezila jeho dominace ve skupině. Nezvaní hosté, které byste rádi viděli co nejdříve odcházet, by měli sedět mimo hlavní skupinu.
Praktická příručka Feng-šuej – Gill Halleová