LÉČENÍ A RECEPT NA VÝROBU GHÍ

Ajurvéda pohlíží na ghí jako na zásadní potravu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Zároveň je považováno za nejlepší produkt pro přípravu vařených, pečených a smažených jídel. Jako přečištěné máslo je ghí přirozeně bezlepkové a díky nulovému obsahu laktózy je vhodné i pro ty, kteří mají problémy s intolerancí mléčné bílkoviny.

Má velmi vysoký bod zápalnosti, a proto během vaření či smažení nekouří. Dobře se pojí se širokou škálou koření a má vynikající vůni a ořechovou chuť. Žádný olej na vaření se nemůže rovnat ghí pro jeho příjemnou příchuť a schopnost strávení. Můžeme ho použít všude tam, kde ostatní tuky – tedy k pečení, smažení, dušení zeleniny, zjemnění pokrmů, nebo jako přísadu do různých sladkých moučníků. Sladkosti z ghí dlouho vydrží, jsou dobře stravitelné a přinášejí mnoho energie.

Ayurvéda popisuje četné různorodé výhody užívání ghí pro tělo i mysl. Uveďme si několik příkladů:

Ghí je nedílná část ajurvédské bylinné praxe. Má schopnost vázat lipidy – rozpustné živiny a byliny k tomu, aby pronikly buněčnými membránami těla. Tak je zachována vysoká potence bylin, jejichž aktivní složky jsou takto při přenosu do buněk chráněny. Touto cestou získá tělo z léčby největší prospěch.

Trávení:

Ghí pomáhá vyvažovat nadbytek žaludečních kyselin a pomáhá udržovat a upravovat vnitřní prostředí žaludku.

Mírné popáleniny:

Stejně jako aloe, použitím ghí předejdeme puchýřům a zjizvením, pokud je včas aplikováno na kůži, přičemž hojivé vlastnosti ghí se zvyšují délkou skladování.

Mysl:

Ghí podporuje všechny tři aspekty činnosti mysli: učení se, paměť a vzpomínání.

Plodnost:

Zvyšuje kvalitu spermatu a vajíčka pro zdravější plod.

Imunita:

Celkově posiluje organismus a revitalizuje celé tělo.

Ghí neobsahuje sůl ani laktózu, a tak je přínosné pro ty, kteří nemohou jíst mléčné výrobky. Ghí má přibližně 14 gramů tuku na polévkovou lžíci.

Ghí aktivuje zažívací procesycož pomáhá zlepšit přijímání potravy.

Posiluje mozek a nervovou soustavu a zlepšuje paměť. Podporuje činnost tkání a flexibilitu těla. Ghí je nepostradatelnou výživou pro plíce, srdce a kůži. Je základem všech ajurvédských léků na kožní choroby.

V případě suché nebo popálené kůže či rtů je čisté ghí nejúčinnějším lékem. Na uvolnění bolestí ucha se ghí maže dovnitř a do jeho okolí. Při silné únavě se doporučuje masáž s ghí nebo jeho konzumace.

Pro miminka je ghí nejlepší pleťovou výživou a tonikem. Maminky by měly pro své děti připravovat výživnou směs medu, ghí a kandovaného cukru.

Ghí se také používá k dosažení krásnější a zářivější pleti. Naneseme tenkou vrstvu na pokožku, necháme chvíli působit, a potom jemně vmasírujeme.

V současnosti je poměrně jednoduché koupit ghí v obchodě se zdravou výživou, ale lepší a levnější je si ho vyrobit sami doma. Používáme co nejkvalitnější suroviny, protože jen z kvalitních surovin je možné vyrobit kvalitní produkt.

Ingredience na základní recept:

4 kostky másla

Doba přípravy:30 minut

Příprava:

1 . Do hrnce vložíme másla a začneme na velmi mírném ohni zahřívat.
2 . Tvořící se pěnu odebíráme lžící a dáváme do jiné nádoby nebo vyhazujeme (vhodné krmivo pro kočky)
3 . Když je máslo zcela rozpuštěné, vypneme oheň a do jiné nádoby, nejlépe skleněné uzavíratelné, přelijeme přes plátýnko, utěrku nebo plínu. Tím získáme nejčistší, zcela průhledné ghí.

Při vaření dáváme pozor na okamžik, kdy začne sraženina na dně hrnce hnědnout. Z ohně ghí odstraníme nejlépe před tímto okamžikem. Přepuštěním se z másla oddělí voda, různé příměsi a mléčná bílkovina, kterou z plátýnka spláchneme.

Přepuštěním 1kg másla získáme asi 700g čistého ghí.

V případě oslabení organismu doporučuje ájurvéda lžíci ghí ráno na lačno. 

Hodně zdraví!

Michaela

Bauhofer,U.: Vykročení k tichu, Frej,D.: Ajurvéda, Rajpoot,G.: Základy ájurvédy. Dhanvantri, ghicko.cz

Foto: wikipedia.com

Komentáře