Od té doby, co se koronavirus SARS-CoV-2 začal šířit světem, lékaři popisují čím dál větší množství příznaků, které jím způsobené onemocnění covid-19 provází. Zatímco zprvu se hovořilo jen o horečce a dušnosti, nyní přibyly krevní sraženiny, vyrážky i ztráty čichu. Týden od týdne seznam příznaků neustále narůstá a zdá se, že před tímto onemocněním jen málo orgánů lidského těla zůstává v bezpečí. Liší se i závažnost různých příznaků od těch neškodných až po velmi závažné zdravotní důsledky.

Záněty u dětí, mrtvice u dospělých
To, co začalo, jako běžná chřipka se za tři měsíce proměnilo doslova v katalog syndromů, které ve svých extrémních a nejzávažnějších formách dokážou aktivovat nechvalně proslulé „cytokinové bouře“, což je přehnaná reakce imunitního systému, který napadá své vlastní buňky a může vést až ke smrti pacienta. I když celou sérii různých příznaků vykazovaly i jiné nákazy, některé z nich, jako je ztráta čichu či přehnaná tvorba mikroskopických krevních sraženin se zdají být velmi specifické.
Existuje závažné podezření, že covid-19 je zodpovědný za závažný stav desítek hospitalizovaných dětí v New Yorku, Londýně či Paříži, které mají zvláštní a velmi vzácné zánětlivé stavy celého organismu, které připomínají atypickou formu Kawasakiho choroby či syndrom toxického šoku, který způsobuje selhávání orgánů. Čínští vědci také hlásili kardiovaskulární důsledky jako je mrtvice a potíže se srdcem a dokonce také akutní ledvinové a močové komplikace.

Komplikace mohou mít tisíce lidí
Celosvětově se podle oficiálních výzkumů nakazilo přes čtyři miliony lidí. Podle specialisty na infekční choroby v univerzitním nemocničním centru v Cambridge, Babaka Javida, by ale skutečný počet infekcí mohl dosáhnout desítek až stovek milionů.

„Pokud by se komplikace objevily jen u jediné osoby z tisíce, nebo i z každých deseti tisíc lidí, znamenalo by to komplikovaný průběh u tisíců pacientů,“ uvedl lékař pro agenturu AFP.
Praktičtí lékaři se pokoušeli objevit schémata vývoje epidemie. Různící se příznaky jim ale práci velmi komplikují.

„Nejprve nám řekli, že se to projevuje horečkou, bolestmi hlavy a kašlem. Pak přidali rýmu a škrábání v krku. Nato se objevily také zažívací symptomy: průjem a bolest žaludku,“ uvádí rodinná lékařka z Paříže Sylvie Monnoye. Po těchto příznacích následovaly bolesti v hrudním koši, ztráta chuti a čichu, kožní problémy a vyrážky na prstech a pak přišly neurologické problémy.

 

Zdroj: www.lepsija.cz