A jediný, kdo si nakonec mne ruce, je spokojený bankovní úředník s hezkou měsíční prémií na výplatní pásce!

Nejhorší na tom je, že si za to svoje vlastní zadlužené neštěstí každý může většinou sám! Nemluvíme o dluzích, které vznikly nečekanou a opravdu nutnou potřebou, jako například při poničení majetku vandaly či přírodou nebo nemocí, ale o zadlužení, které je jen důsledkem prosté lidské hlouposti a hamižnosti a touhy po závisti ostatních. Na jaké zbytečnosti si jsou lidé ochotni půjčovat, na dlouho se zadlužovat a vystavovat svou rodinu i majetek neúprosným exekutorům, to někdy až rozum zůstává stát. Existuje banka, která dokonce všechny vaše dluhy odkoupí, sníží vám měsíční splátky – logicky pak bance necháte více za úroky – a ještě nabízí, že vám půjčí další peníz!

Pravidlo číslo jedna
Půjčujte si jen na věci, které vám budou sloužit minimálně po dobu splácení dluhu. V praxi to znamená, že auto, jehož leasing splácíte pět let by vám minimálně stejnou dobu mělo sloužit. To samé platí i v oblasti služeb. Jestliže si chcete dopřát hezkou dovolenou, měla by být jen v takové finanční relaci, abyste ji do příští dovolené byli schopni splatit. Je nerozumné si za rok půjčit na další cestu do Itálie, když ta loňská ještě není splacená.

Přemýšlejte pečlivě nad nutností svého zadlužení
Některým lidem dává možnost půjček pocit, že můžou vlastně neomezeně utrácet a ono se to nějak časem splatí. A utrácí a utrácí a když se pak podívají doma po nákupu do tašky, zjistí, že vlastně ani půlku věcí pořádně nepotřebují. Rozmýšlejte proto důkladně, co skutečně vaše rodina ke svému štěstí potřebuje, jestli je to nový playstation pro děti nebo třeba útulný domov, ve kterém se neprocházejí cizí lidé z exekutorské kanceláře, a neberte si půjčky bez důkladného rozmyslu.

Nebojte se vyptávat a informovat!
Uvědomte si, že vy jste zákazník a podle toho se k vám člověk nabízející půjčky také musí chovat! Nenechte se odbýt a vyptávejte se na cokoli, co vás napadne. Rozhodně se zajímejte o výši ročního úroku, jestli je možnost dluh splatit dříve s konečným menším úrokem, na postihy při zpoždění splátky atd.

Vybírejte důvěryhodné instituce!
Vybírejte jen banky, ve které máte důvěru. Na pouliční lichvu raději zapomeňte, z toho nekouká nikdy nic dobrého. Mediálně známé banky vás nepodvedou, už jen kvůli své dobré pověsti, kterou by i sebemenší zmínka o podvodu na zákazníku například v televizi mohla výrazně poškodit a připravit o budoucí klienty.

Nedopřávejte sobě ani svým blízkým, po čem jen jejich srdce zatouží. Když své děti naučíte najít svou vlastní hodnotu jinak než v majetku a drahém oblečení a poznat i jinou krásu, než nabízí klamavé pozlátko, budete šťastnější a ony také. A ruku na srdce, musíte mít také vše, co se jen na vás za výlohou lákavě usměje?

Autor: Mariana Procházková

Komentáře