CvičeníAniž chcete, můžete při cvičení dělat chyby, které není dobré podcenit. Vytvořili jsme pro vás jejich seznam a doplnili o dopad, jaký mají na váš organismus.
 

1. Podcenění rozehřátí a protažení.
Vynechání rozcvičky může způsobit úraz, pokud se po cvičení zapomínáte protahovat, tak počítejte s nepříjemnou svalovou bolestí v následujících dnech a v dlouhodobém horizontu se zkracováním svalů v místech na kterých si to nepřejete.

2. Cvičení švihem.
Nikdy neprovádějte pohyb švihem, obzvláště se zátěží, hrozí natržení vazů a poškození kloubů.

3. Zima a horko.
Pokud můžete, cvičte za teploty, která není extrémní.

4. Bolest.
Určitá míra bolesti ve svalech je zvláště při posilování nezbytná, naučte se však rozeznávat tu správnou bolest. Pokud se jedná o bodavou ostrou bolest přímo v kloubní oblasti, rozhodně přestaňte cvičit.

5. Nedostatečný pitný režim.
Hrozí vám přehřátí a vaše tělo rozhodně nepodporujete v jeho výkonu.

6. Nesprávné dýchání.
Přetěžujete srdce a nezásobujete svaly dostatečným množstvím kyslíku, nejste schopni maximálního výkonu.

7. Posilování zkrácených skupin.
Často se jedná o zatěžování bederních svalů místo svalů břišních. Prohlubujete lordózu páteře (prohnutí v oblasti beder) a posilujete tak antagonistické svaly.

8. Přetěžování kloubů.
Přemírou poskoků, popřípadě dřepy (zejména se zátěží) , nebo nevhodnými cviky jako je překážkový sed si ničíte vazy v kolenou.

9. Nepřiměřený objem cviků.
Všeho moc škodí a nepřiměřený objem cvičení nemusí znamenat jen to, že se zítra nehnete, ale možná si cvičení úplně znechutíte, nebo poškodíte tělo.

10. Nevhodná strava.
Nadměrná konzumace tuků a těžkých jídel před cvičením způsobí únavu při které se vám nebude chtít cvičit vůbec. Zaměřte se na glykemický index potravin a konzumujte potraviny s tzv. rychlými i pomalými sacharidy.